Pierwsza prezentacja USB 3.2

Kolejna wersja USB jest już gotowa, ale minie nieco czasu zanim pojawi się na rynku, a tym bardziej zanim się upowszechni. Nawet USB 3.1 generacji drugiej nie jest obecne w każdym nowym komputerze, więc na 3.2 trochę zaczekamy.

USB 3.2 oficjalnego standardu doczekało się we wrześniu 2017 roku. USB-IF, a więc organizacja zarządzająca standardem USB, określiła cechy nowej wersji interfejsu, w tym prędkość, z jaką ten ma pracować. 20 Gb/s, uzyskane poprzez połączenie dwóch linii 10 Gb/s znanych z USB 3.1 generacji 2. To oczywiście bardzo duża przepustowość, chociaż stanowiąca jedynie połowę możliwości osiąganych przez Thunderbolt 3.

Prezentację nowego USB 3.2 przeprowadziła firma Synopsys. Zastosowano komputer z Windows 10 korzystający z wbudowanych w system sterowników. Ponieważ nie ma na rynku urządzeń zgodnych z USB 3.2 jako takiego użyto drugiego komputera, z zainstalowanym Linuxem i skonfigurowanego jako urządzenie klienckie, tak by udostępniał dane.

Nie należy się jednak spodziewać urządzeń w standardzie USB 3.2 zbyt szybko. Być może zobaczymy je pod koniec 2019 roku. Interesujące jest to, że podczas prezentacji użyto kabla USB z końcówkami typu C, który można kupić bez problemu od dawna (marki Belkin). To oznacza, że USB 3.2 nie będzie potrzebować innego rodzaju przewodów. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.