TEST: QNAP – mały serwer NAS, ale o wielkich możliwościach

Przydałby ci się NAS - mały, cichy, wydajny i pojemny, który przy okazji będzie szybki i funkcjonalny? Musi mieć system multimedialny i zapewniać coś więcej niż tylko udostępnianie plików? Oczywiście nie może być zbyt drogi. Te wymagania spełnia QNAP TS-253Be.

NAS w testach CHIP-a

Wykonaliśmy kilkanaście testów, w których zmierzyliśmy maksymalną wydajność sieciową dla kilku scenariuszy, a także sprawdziliśmy jak SSD Cache poprawia ogólną wydajność systemu.

Szybkość kopiowania danych z użyciem protokołu CIFS/SMB i iSCSI dla różnych poziomów RAID czy też pojedynczych dysków jest na niemal takim samym poziomie. W przypadku protokołu SMB wynosiła w kierunku pobieranie 110-112 MB/s, w kierunku wysyłanie na NAS – 110-110 MB/s. Podobne wartości TS-253Be osiąga w przypadku korzystania z danych z użyciem protokołu iSCSI. Potwierdzeniem są wyniki testów z użyciem ATTO Disk Benchmark.

Test syntetyczny dla protokołu SMB z wykorzystaniem ATTO Disk Benchmark
Test syntetyczny dla protokołu iSCSI z wykorzystaniem ATTO Disk Benchmark

W przypadku agregacji połączeń test polegał na pobieraniu i wysyłaniu na NAS z kilku urządzeń klienckich. Tu potwierdziły się zapisy producenta – szybkość oscylowała w granicach 223-224 MB/s dla obydwu kierunków transmisji danych i obydwu protokołów.

Nie powinniśmy mieć obaw wykorzystując zdalne serwery QNAP do utworzenia przestrzeni dyskowej z użyciem VJBOD oraz zdalnego połączenia. Nie dość, że obydwie technologie to świetny sposób na rozszerzenie przestrzeni dyskowej, to charakteryzują się również bardzo dobrą wydajnością sieciową. W przypadku VJBOD szybkość pobierania wynosiła 108 MB/s a wysyłania 104 MB/s. Wykorzystując inicjator iSCSI i zdalny dysk zauważyliśmy, iż szybkość była nieco mniejsza: 98 i 97 MB/s.

A co z SSD Cache? Tu posłużymy się zestawieniem tabelarycznym dla poszczególnych przypadków, by móc szybko się przekonać o przydatności technologii. W tym celu wykonaliśmy testy mające zmierzyć liczbę operacji wejścia/wyjścia dla poszczególnych macierzy. Efekty?

Wzrost liczby operacji wejścia/wyjścia nawet kilkudziesięciokrotny. Dotyczy to zarówno protokołu iSCSI jak i SMB. Aby lepiej zobrazować wyniki test, wykonaliśmy pomiar dla dysku SSD. Wyniki duetu dysk mechaniczny oraz SSD Cache są o około 5000 IOPS wyższe niż w przypadku klasycznych dysków. Plusem przyspieszenia pamięci podręcznej jest znacznie niższy koszt instalacji niż w przypadku wykorzystywania samych dysków SSD. Maleje także koszt przechowywania 1 GB danych. Uzasadnieniem montażu tylko nośników SSD jest chęć skorzystania z wydajnej sieci 10 GbE. W takim przypadku, jeśli chcemy liczyć na transfery rzędu 600-700 MB/s konieczne będzie zamontowanie tylko nośników SSD.

Typ macierzyProtokółSSD CachePobieranie [IOPS]Wysyłanie [IOPS]
RAID 0SMBnie4483712
RAID 0SMBtak608910 897
RAID 1SMBnie4071229
RAID 1SMBtak640710 819
Dysk mechaniczny pojedynczySMBnie2661336
Dysk mechaniczny pojedynczySMBtak529110 656
Dysk SSD (pojedynczy)SMBnie10 95716 272
VJBODSMBnie639010 997
VJBODSMBtak640910 010
Typ macierzyProtokółSSD CachePobieranie [IOPS]Wysyłanie [IOPS]
RAID 0iSCSInie2733547
RAID 0iSCSItak68689999
RAID 1iSCSInie2391957
RAID 1iSCSItak579813 274
Dysk mechaniczny pojedynczyiSCSinie2581699
Dysk mechaniczny pojedynczyiSCSItak169914 418
Dysk SSD (pojedynczy)iSCSInie10 36116 300
VJBODiSCSInie698911 997
VJBODiSCSItak11 27514 053

Porównanie liczby operacji wejścia/wyjścia dla poszczególnych macierzy i SSD Cache

Przyspieszenie pamięci podręcznej poprawia także wydajność Virtualization Station, a dokładniej maszyn wirtualnych zainstalowanych na QNAP-ie. Jeśli maszyna wirtualna pracuje na wolumenie bez SSD Cache liczba operacji IOPS wynosiła około 191. Włączenie SSD Cache dla wolumenu, na którym znajdowała się maszyna wirtualna pozwala na ośmiokrotny wzrost liczby operacji wejścia/wyjścia.

Nie samą przestrzenią NAS żyje

Siła tego modelu drzemie nie tylko w potężnym mechanizmie konfiguracji przestrzeni dyskowej i wysokiej wydajności. Dzięki apletowi App Center mamy możliwość zainstalowania dodatkowo ponad 130 aplikacji. Teraz przyjrzymy się kilku narzędziom multimedialnym, a także 3 funkcjom, sprawiającym, że ten QNAP jest systemem, który bije na głowę inne urządzenia NAS.

Wśród pakietów w App Center znajdziemy m.in.:

  • systemy kopii zapasowych i synchronizacji – np. NAKIVO Backup & Replication, Xopero (zarówno Pro jak i wersja darmowa do backupu do 3 urządzeń), backup do chmury
  • aplikacje biznesowe: systemy CRM i ERP
  • pakiety CMS i platformy blogowe
  • narzędzia deweloperskie: Python, Node.js, Perl czy środowisko JRE
  • narzędzia ułatwiające pobieranie plików z internetu
  • aplikacje multimedialne (więcej o nich – w dalszej części tekstu)
  • pakiety przekształcające NAS-a w system monitoringu sieciowego NVR i obsługi kamer USB (wśród aplikacji m.in. QVR Center czy Surveillance Station)
  • blisko 50 aplikacji narzędziowych – serwer proxy, Qfiling (narzędzie do archiwizacji), Q’center do zarządzania serwerami QNAP, system antywirusowy, QRM+ do monitorowania środowisk Windows i Linux oraz wiele innych.

Na dokładkę możemy skonfigurować dostęp do publicznych repozytoriów z kolejnymi pakietami i aplikacjami. Odnajdziecie je tutaj, na stronie producenta.

App Center z bazą 130 aplikacji

Aplikacja Photo Station – wszystkie fotografie w jednym miejscuZ kolei dzięki Music Station odtworzymy wszystkie pliki dźwiękowe przechowywane na TS-253Be. Użytkownik wykorzystując transmisję strumieniową może przekazywać dźwięk z wykorzystaniem AirPlay, Chromecast, DLNA lub przez HDMI, głośniki USB i wyjście liniowe. Podobnie jak w przypadku Photo Station, tak i w tym przypadku dostęp do kolekcji zapewnią aplikacja mobilna oraz przeglądarka internetowa. Music Station pozwala na pełną edycję tagów utworów, a także dodawanie tekstu oraz tworzenie list odtwarzania.

Music Station w pełnej krasie

Ostatnią aplikacją multimedialną jest Video Station. To narządzie do organizacji kolekcji filmowej. Video Station ma możliwość pobierania informacji o filmie z Internetu, współdzielenia filmów i tworzenia kolekcji wideo. Dzięki wykorzystaniu transkodowania offline możemy zmienić format nagrania. Zaletą aplikacji jest także możliwość transkodowania online. Oczywiście filmy można oglądać na ekranie TV, w przeglądarce internetowej, a także w aplikacji mobilnej.

Video Station – potężne narzędzie dla fanów kina

Wspomnieliśmy przed chwilą, że pakiety multimedialne mogą komunikować się z platformami mobilnymi. A co jeśli chcemy obejrzeć zdjęcia zgromadzone na TS-253Be, znajdując się poza domem? Nic prostszego. Do tego celu służy myQNAPcloud oraz CloudLink. Pierwsza z nich pozwala na ustawienie identyfikatora QNAP i podłączenie do portalu myqnapcloud oraz zdalne zarządzanie urządzeniami.

Portal myQNAPcloud i zdalne zarządzanie serwerami QNAP

Z kolei CloudLink to usługa dostępowa myQNAPcloud, która pozwala na połączenie się z serwerem poprzez Internet używając strony myQNAPcloud i identyfikatora QID. Zaletą rozwiązania jest brak konieczności ustawienie przekierowania portów na ruterze brzegowym oraz posiadania publicznego adresu IP. Wystarczy QID oraz hasło i w szybki sposób możemy połączyć się zdalne z panelem WWW, uruchomić mobilne aplikacje na smartfonach czy uzyskać dostęp do danych.

Panel konfiguracyjny CloudLink

Jeszcze jednym plusem funkcji zdalnych jest możliwość uruchomienia na TS-253Be usługi chmury prywatnej. To kolejny element NAS-a, który pozwoli zredukować koszty wykupienia usług chmurowych u dostawców komercyjnych. Zaletą jest także znacznie większa przestrzeń na dane i pełna kontrola nad naszymi danymi oraz ich pełna ochrona dzięki redundancji zapisu oraz kopiom zapasowym i migawkom. By uruchomić własną chmurą należy doinstalować pakiet Qsync Central.

Synchronizacja plików usługi QSync

Usługa posiada klientów na komputery Mac OS oraz Windows a także odpowiedniki mobilne w postaci aplikacji Qfile. Pliki zgromadzone w ramach Qsync są natychmiast synchronizowanie z QNAP-em.

Qfile – mobilna przeglądarka zawartości QNAP-a

Backupy – no właśnie do tej pory nie wspomnieliśmy o nich za wiele. Mówiliśmy o migawkach, szybkości ich działania i przywracaniu danych. Jeśli chcemy skorzystać z klasycznych funkcjonalności kopii zapasowych, to możemy skorzystać z kilku aplikacji z App Center. Wśród nich ta najważniejsza – Hybrid Backup Sync. To potężne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, zadań synchronizacji oraz przywracania.

Kopie zapasowe mogą być tworzone lokalnie, na zdalną pamięć masową, a także do popularnych usług chmurowych. Podobnie wygląda synchronizacja, którą możemy przeprowadzać jedno- i dwukierunkowo.

Hybrid Backup Sync – wiele możliwości kopii zapasowych w jednej aplikacji

Dodatkowo QNAP może pełnić rolę serwera rsync oraz serwera replikacji w czasie rzeczywistym (RTRR). Poza kopią zapasową danych NAS-a możemy również wykorzystać jego przestrzeń na tworzenie kopii zapasowych komputerów osobistych czy też serwerów, a nawet maszyn wirtualnych. Dla komputerów idealnym rozwiązaniem będzie np. Veeam Agent a dla bardziej wymagających środowisko Xopero Pro. Użytkownicy komputerów Apple mają do dyspozycji serwer Time Machine. Z kolei środowiska wirtualne możemy kopiować bezpośrednio na NAS z użyciem pakietu NAKIVO Backup & Replication.


Na ostatniej podstronie znajdziecie opis wirtualizacji, podsumowanie i szczegółowe dane techniczne.

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.