TEST: QNAP – mały serwer NAS, ale o wielkich możliwościach

Przydałby ci się NAS - mały, cichy, wydajny i pojemny, który przy okazji będzie szybki i funkcjonalny? Musi mieć system multimedialny i zapewniać coś więcej niż tylko udostępnianie plików? Oczywiście nie może być zbyt drogi. Te wymagania spełnia QNAP TS-253Be.

Wirtualizacja i nie tylko

QNAP stworzył technologię, którą określił mianem QVPC. To rozwiązanie łączy w sobie kilka elementów, m.in. wirtualizację, monitoring IP oraz używanie NAS-a jako komputera z wykorzystaniem HybridDesk Station. HybridDesk Staion jest środowiskiem multimedialnym, umożliwiającym instalację wielu dodatkowych aplikacji i ich wyświetlanie na ekranie telewizora lub monitora. Wśród nich znajdziemy Youtube, HD Player, Spotify, Plex oraz uzyskiwać dostęp do aplikacji zainstalowanych na serwerze NAS.

Hybrid Desk Station – ułatwia wyświetlanie aplikacji i zawartości QNAP-a na ekranie TV

Warto wiedzieć, że maleńki niepozorny TS-253Be może być sprawnie działającym hypervisorem wirtualizacji. Fakt 2 GB pamięci RAM będzie niewystarczające. Jednak modernizacja urządzenia i wyposażenia go w 8 GB pozwoli uruchomić kilka maszyn wirtualnych, co w połączeniu z SSD Cache czy Qtier daje całkiem sprawnie działające środowisko sieciowe. Plusem jest bardzo łatwa rozbudowa QNAP-a o dodatkowe kości pamięci. Wystarczy zdjąć część obudowy serwera.

Dzięki Virtualization Station maszyny wirtualne mogą być dowolnie konfigurowane a dzięki wirtualnemu przełącznikowi możemy tworzyć bardzo skomplikowane środowiska sieciowe łącznie z instalacją na QNAP-ie środowisk routingu, bram i zapór sieciowych (np. pfsense czy Opnsense).

Virtualization Station – świetne narzędzie do wirtualizacji systemów operacyjnych

Aby szybko uruchomić jakąś aplikację webową, system Linux czy narzędzia deweloperskie, wystarczy skorzystać z systemu konteneryzacji – Container Station. To kolejne rozwiązanie, które możliwościami znacząco wykracza poza typowe cechy systemów NAS. QNAP do dyspozycji oddaje użytkownikowi zarówno kontenery LXC, jak i gotowe aplikacje, dockery, komponenty IoT i sztucznej inteligencji.

Gdy potrzebujemy szybko uruchomić system Debian, wystarczy zainstalować LXC. Instalacja zajmuje kilkadziesiąt sekund, a system jest natychmiast gotowy do pracy. Pozwala to błyskawicznie stworzyć gotowe środowiska aplikacyjne i systemowe, które bez problemu możemy dystrybuować np. do środowiska produkcyjnego jako gotowe systemy.

Container Station – prosty sposób na kontenery i dockery

Jeśli marzy Wam się klasyczny system operacyjny, to QNAP świetnie sprawdzi się jako dodatkowy komputer PC w domu. Jak to możliwe? Dzięki Linux Station. Rozwiązanie pozwala na instalację na QNAP-ie dodatkowego systemu Linux – obok już działającego systemu QTS. Obecnie Linux Station oferuje dość skromnie możliwości, bo zaledwie instalację dwóch wersji systemu Ubuntu. Jednak i takie rozwiązanie może być bardzo przydatne w przypadku np. awarii głównego komputera. System działa jak klasyczny PC – wystarczy do QNAP-a podłączyć klawiaturę, mysz oraz monitor lub telewizor. Nic nie stoi na przeszkodzie by uzyskać dostęp zdalnie do systemu – wystarczy SSH lub VNC.

Linux na QNAP-ie i to obok QTS!
Ubuntu przez przeglądarkę internetową

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pakiecie Surveillance Station. To pakiet pozwalający na przekształcenie NAS-a w system NVR. Narzędzie umożliwia monitorowanie obszaru z użyciem kamer IP, odtwarzanie, podgląd czy też nagrywanie obrazu. Jako jeden z niewielu producentów QNAP udostępnia aż cztery darmowe licencje w ramach Surveillance Station. Pakiet wspiera aż 3000 różnych modeli kamer IP a sam TS-253Be potrafi obsłużyć ich jednocześnie aż 40! Plusem rozwiązania jest również aplikacja mobilna Vmobile do podglądu z użyciem smartfonów. Przy okazji nie powinniśmy zapomnieć, że prócz Vmobile producent udostępnia dodatkowo aż 16 aplikacji mobilnych do różnych zastosowań na QNAP-ie.

Podsumowanie

Mnogość konfiguracji i elastyczna polityka puli dyskowych oraz wolumenów w połączeniu z przyśpieszeniem pamięci podręcznej. Do tego możliwości rozszerzania powierzchni dyskowej, zarówno z wykorzystaniem rozwiązań sprzętowych jak i sieciowych. Kilkanaście aplikacji mobilnych ułatwiających zarządzanie serwerem. Chmura prywatna, serwer VPN, DNS czy DHCP. System multimediów z możliwościami strumieniowania, hypervisor wirtualizacji, QIoT, konteneryzacja. Jedno rozwiązanie pozwalające nie tylko na współdzielenie plików. Możliwości są niemal nieograniczone, a to wszystko w QNAP-ie TS-253Be. | CHIP

Dane techniczne

Pojemnośćw zależności od zainstalowanych dysków
FirmwareQTS 4.3
ProcesorCzterordzeniowy Intel Celeron J3455

1,5 GHz, do 2,3 GHz

Prędkość odczytu danych225 MB/s (2 x 1 GbE)
Prędkość zapisu danych225 MB/s (2 x 1 GbE)
Zarządzanie energiąTAK
Pobór mocy w stanie spoczynku13,07 W
Pobór mocy podczas pracy20,42 W
Złącza LANTAK 2 szt.
WiFiTAK (jako opcja)
Gniazda USB 2.0 dla urządzeń zewnętrznychNIE
Gniazda USB 3.0 dla urządzeń zewnętrznych5 x USB 3.0 Typ A
eSATANIE
HDMITAK 2 szt.
FTP-ServerTAK
Webserver (HTTP)TAK
CloudbackupTAK
Wymiary168 x 105 x 226 mm
Cena (bez dysków)od ok. 1860 zł

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.