TEST: TP-Link M7650 – 15 godzin w sieci

Mobilny hotspot LTE o prędkości do 600 Mb/s - idealny na wakacje.

Co potrafi TP-Link M7650?

Kilka słów wyjaśnienia na początek – uzyskanie szybkości 600 Mb/s w sieci komórkowej jest możliwe, ale muszą być spełnione pewne warunki. Otóż podobnie jak w sieciach Wi-Fi, tak i w sieci komórkowej ważną kwestią jest odpowiednia liczba pasm oraz modulacja, która pozwala w LTE kat. 11 uzyskać zagregowane połączenie częstotliwości 1800, 2100 oraz 2600 MHz. I tak dla trzech pasm o szybkości 150 Mb/s mamy w sumie wartość 450 Mb/s. By móc osiągnąć wspomniane 600 Mb/s konieczne jest zastosowanie modulacji 256-QAM, która powinna poprawić szybkość połączenia o modulacji 64-QAM o 30%. Podobne rozwiązania są stosowane m.in. dla sieci bezprzewodowych dla częstotliwości 2,4 GHz, gdzie z trzech strumieni o odpowiedniej modulacji i kodowaniu 256-QAM 5/6 możemy zestawić połączenie 600 Mb/s.

W chwili obecnej takie szybkości w Polsce są mało realne. Plus ma swoje 300 Mb/s a w Białymstoku do 500 Mb/s. Z ostatnich doniesieni wynika, że T-Mobile pracuje dość intensywnie nad wykorzystaniem 256-QAM gdzie maksymalna szybkość pobierania danych w tej sieci może przekraczać 380 Mb/s. Takie wartości są do osiągnięcia jednak warunkiem jest nie tylko posiadanie odpowiedniego urządzenie komunikacyjnego, ale także bliska odległość od BTS-a i jego niewielkie obciążenie. To w obecnych warunkach jest coraz trudniejsze do osiągnięcia.

W trakcie testów stosowaliśmy karty trzech operatorów: Viking Mobile, Orange i T-Mobile. Odległość od nadajników dla poszczególnych operatorów była taka sama. Testy wykonywaliśmy o różnych porach dnia i nocy. Jak się okazało najlepsze wyniki maksymalne osiągnął Viking Mobile. Choć nie zawsze było to regułą. W przypadku T-Mobile oraz Orange maksymalne wartości pobierania wynosiły od 70 od 90 Mb/s a wysyłania od 20-25 Mb/s. Z kolei w Viking Mobile w tym samym czasie wyniosły już ponad 120 Mb/s. Warto jednak pamiętać, że Viking Mobile wykorzystuje nadajniki Play a w testowej lokalizacji mieliśmy okazję korzystać z technologii Play (4G LTE ULTRA).

Wartości 120 Mb/s można osiągnąć w przypadku gdy jesteśmy podłączeni do hotspota z użyciem USB lub z siecią 5 GHz. W przypadku sieci 2,4 GHz szybkość połączenia w Viking Mobile spadała do ok. 83 Mb/s.

Szybkość połączenia przez USB.
Szybkość połączenia z wykorzystaniem sieci 5 GHz.
Szybkość połączenia z wykorzystaniem sieci 2,4 GHz.

Oczywiście są to wartości maksymalne jakie osiągaliśmy. W trakcie testów zdarzały się sytuacje, w których TP-Link M7650 z użyciem karty Viking Mobile pokazywał wartości 20-30 Mb/s a w tym samym czasie Orange i T-Mobile 60-80 Mb/s.

Dlaczego komunikacja w sieci 2,4 GHz jest wolniejsza? Po pierwsze maksymalna dostępna szybkość połączenia to 300 Mb/s. Jest to możliwe dzięki dwóm strumieniom i kanałowi o szerokości 40 MHz. TP-Link M7650 pomimo wielu prób uparcie zestawiał połączenie na kanale o szerokości 20 MHz, co w konsekwencji dale link o maksymalnej szybkości 144,4 Mb/s i ma bezpośredni wpływ na wydajność połączenia sieciowego a także pośrednio na szybkość pobierania i wysyłania danych do i z Internetu.

Maksymalna szybkość 144,4 Mb/s zamiast 300 Mb/s.

Wspomniane 80 Mb/s to wartość pobierania danych z Internetu. A co z komunikacją bezprzewodową pomiędzy klientami hotspota? Szybkość transmisji danych w paśmie 5 GHz pomiędzy dwoma komputerami wynosiła ok. 167 Mb/s. W paśmie 2,4 GHz mogliśmy liczyć na wyniki rzędu 30-45 Mb/s.

Z kolei jeśli jedno z urządzeń było podłączone z wykorzystaniem NDIS (poprzez USB) komunikacja wyglądała znacznie sprawniej. Dla częstotliwości 2,4 GHz – 82/72 Mb/s z kolei dla pasma 5 GHz: 280/239 Mb/s.

Niewielkie rozwiązanie mobilne można pochwalić za niezłe pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że M7650 nie jest typowym routerem domowym. Jednak w przypadku zarówno sieci 2,4 jak i 5 GHz poziom sygnału w domu o powierzchni ok. 80 m2 jest bardzo dobry. Jedynie w miejscu gdzie sygnał przechodził przez dwie ściany a dodatkowo znajdowaliśmy się blisko 10 metrów od urządzenia poziom sygnału dla częstotliwości 5 GHz spadł poniżej -70 dBm. Tu jednak należy pamiętać, że M7650 jest urządzeniem mobilnym i zawsze można przenieść go razem z notebookiem czy smartfonem.

Pokrycie sygnałem częstotliwości 2,4 GHz.
Pokrycie sygnałem częstotliwości 5 GHz.

Podsumowanie

Mobilny hotspot TP-Link M7650 można określić jako bardzo ciekawe a jednocześnie wydajne rozwiązanie przeznaczone do zastosowań domowych. Długi czas pracy na baterii pozwoli zabrać mifi w podróż, a także wykorzystać mobilny internet w pracy lub miejscach gdzie nie mamy dostępu do sieci bezprzewodowych. Plusem TP-Linka jest bardzo dobra obsługa sieci LTE-A i możliwość zdalnego dostępu do wewnętrznej sieci LAN stworzonej przy użyciu M7650. Posiadając mobilny, nielimitowany dostęp do internetu możemy wykorzystać M7650 jako główne źródło dostępu do internetu ale także do mobilnej rozrywki a nawet oglądania strumieni wideo. Szkoda, że producent nie zdecydował się na jednoczesną obsługę dwóch pasm sieci bezprzewodowej. Z pewnością pozwoliłoby to na bezkompromisowe wykorzystanie potencjału hotspota. Zapewne priorytetem był jednak czas pracy na baterii.

Dane techniczne

Najszybszy obsługiwany standard 802.11ac, LTE-A cat 11
Triband nie
MU-MIMO nie
Teoretyczna maksymalna prędkość WLAN ac 867 Mb/s
Teoretyczna maksymalna prędkość WLAN n 300 Mb/s
Zmierzona maksymalna przepustowość danych WLAN 280 Mb/s
Optymalne warunki: średnia prędkość pobierania 167 Mb/s
Warunki typowe: Średnia prędkości pobierania 167 Mb/s
Gigabit-LAN
100-MBit-LAN
Gniazda USB 3.0
Gniazda USB 2.0 1 port microUSB
DSL- Modem
Gniazdo telefoniczne RJ-11  –
Gniazdo telefoniczne ISDN  –
DECT  –
Telefon: VOIP  –
Serwer druku
FTP-Server tak
Wsparcie usług Dyn-DNS
Stałe połączenie linia: analogowa  –
Stałe połączenie linia: ISDN  –
Aplikacje dodatkowe i wyposażenie tpMiFi, bateria 3000 mAh, slot kart microSD