Gorilla Glass 6 – smartfony staną się pancerne?

Według zapowiedzi producenta, nowe szkło, które chroni ekrany smartfonów, ma być dwa razy bardziej wytrzymałe niż produkowane dotychczas. To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy tzw. dwóch lewych rąk.

Od czasu, gdy po raz pierwszy w 2007 r. w iPhonie zostało zastosowane ochronne szkło firmy Corning, Gorilla Glass trafiło do (a może należałoby powiedzieć na) 6 miliardów urządzeń. A każda kolejna generacja Gorilla Glass jest coraz bardziej odporna. Dobra wiadomość dla użytkowników. Producentów smartfonów, ochronnych nakładek i folii zabezpieczających raczej nie ucieszy.

Według producenta, jest to najbardziej wytrzymałe szkło, ze wszystkich dotychczas wyprodukowanych odmian. Gorilla Glass 6 zaprojektowano tak, by szklana powłoka wytrzymała nawet wielokrotny upadek smartfonu. Za zwiększoną wytrzymałość odpowiada specjalny skład chemicznego szkła, który oczywiście jest tajemnicą producenta.

Według firmy Corning, w warunkach laboratoryjnych nowe szkło wytrzymuje 15 upadków z wysokości 1 metra na twardą i chropowatą powierzchnię (odpowiednik betonu). Poprzednia generacja znosiła około siedmiokrotne traktowanie takimi metodami. Warto zaznaczyć, że według tych samych testów, zwykłe rodzaje szkła (sodowowapniowe i glinokrzemianowe) nie przetrwały nawet pierwszego upadku.

Producent nie podaje jednak odporności na zarysowania. A to dość ważna informacja i możliwe, że firma Corning pominęła ją celowo. Na przykład kruche i źle znoszące upadki Gorilla Glass 3, było trudniejsze do zarysowania niż generacja piąta. Wiele o tym mogą powiedzieć posiadacze np. LG G6 (przykładowe ceny tego telefonu znajdziecie tutaj), którego plecy pokryte są GG5 i które bardzo szybko się rysuje.

– W miarę jak użytkownicy stają się coraz bardziej zależni od swoich smartfonów, liczba sytuacji w których urządzenie może zostać upuszczone także rośnie. Teraz bardziej niż kiedykolwiek kluczową kwestią jest wytrzymałość szkła dającego odpowiednią ochronę – powiedział John Bayne, wiceprezes Corning. – Gorilla Glass 6 znosi nie tylko upadki z wyższej wysokości niż Gorilla Glass 5, ale jest też bardziej odporne na wielokrotne upuszczanie na twardą powierzchnię.

Jak istotne jest solidne szkło w smartfonie? Niedawno firma Toluna przeprowadziła badania, które dowiodły, że użytkownik upuszcza telefon przeciętnie około 7 razy w ciągu roku. Połowa tych upadków następuje z wysokości około jednego metra. Modele wyposażone w najnowsze szkło Corning mają więc szansę przetrwać. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.