Mniej niż procent smartfonów korzysta z najnowszego Androida

Fot. Pxhere
Według raportu firmy Blancco zajmującej się naprawą i kasowaniem pamięci smartfonów, tylko na 0,4 procenta smartfonów zainstalowany jest Oreo. Połowa korzysta z przestarzałych wersji systemu Google wydanych przed 2015 rokiem.

Najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego Google jest wydany w 2016 roku Nougat, który pracuje na 30 proc. urządzeń. Równie popularny jest o rok młodszy Marshmallow, który można znaleźć w co czwartym urządzeniu. A prawie połowa smartfonów korzysta z wersji Androida opublikowanej przed 2015 rokiem. To ważne, bo wcześniejsze wersje mobilnego systemu operacyjnego nie mają włączonego domyślnie szyfrowania, co naraża użytkowników na ryzyko skradzenia danych.

Z Androida Oreo korzysta mniej niż 1 procent użytkowników smartfonów (graf. Blancco)

Fragmentacja rynku smartfonów z Androidem jest faktem, a powodem tego stanu rzeczy są działania producentów, którzy niechętnie aktualizują systemy operacyjne w swoich smartfonach. Często jest to związane z trudnością w dostosowaniu nakładki graficznej. W efekcie wiele starszych urządzeń często nie otrzymuje poprawek bezpieczeństwa. Zdarza się nawet, że producenci udają, że wprowadzają poprawki, a tak naprawdę tylko zmieniają datę ostatniej aktualizacji. Jak wypadają pod tym względem poszczególni producenci pisaliśmy w kwietniu.

Znacznie lepiej pod względem uaktualnień wyglądają iPhone’y (fot. Blancco)

Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa i aktualizacji w przypadku iPhone’ów. Aż 88 procent smartfonów produkowanych przez Apple jest zaktualizowana do najnowszej, 11 wersji iOS-a. Urządzenia, które nie mają włączonego domyślnie szyfrowania w systemie stanowią jedynie 1 procent wszystkich sprawdzonych urządzeń. Trzeba przyznać, że pod tym względem Google mogłoby się uczyć od swojego konkurenta. | CHIP

Źródło: Blancco
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.