TEST: Navitel RE900 – wideorejestrator + nawigacja warte 500 złotych?

Potrzebujesz nawigacji i kamery samochodowej, ale irytuje cię, że razem ograniczają widoczność. Do tego kłopot z rozgałęzieniem zasilania. Możesz przyjrzeć się urządzeniu, które łączy nawigację, wideorejestrator i nie tylko. To Navitel RE900. Jednak, uwaga, sprytne urządzenie ma parę wad.

Testy – jakość obrazu z kamery

W testowanym modelu mamy kamerę z przetwornikiem OmniVision OV 2710. Kąt widzenia obiektywu wynosi 140 stopni, co jest przeciętnym wynikiem na tle innych kamer samochodowych, które najczęściej pracują z obiektywem o kącie widzenia do 170 stopni. Jednak rejestrowany kadr w Navitelu RE900 pozostaje szeroki i obejmuje wszystko, co znajduje się przed maską samochodu. Soczewkę producent wykonał z 5-warstwowego szkła. Obraz wideo zapisywany jest w formacie MOV przy użyciu kodeka H.264. Maksymalna rozdzielczość wideo to Full HD (1920 x 1080) z prędkością 30 klatek na sekundę. Standardowo, jak na kamerę samochodową przystało, wideo trafia na kartę pamięci microSD. Urządzenie obsługuje karty do 64 GB.

Navitel RE900 świetnie spisuje się jako asystent kierowcy, interfejs nawigacji jest czytelny, w trybie mapy podgląd z kamery widać w małym okienku w rogu ekranu

W porównaniu do autonomicznej kamery samochodowej Navitel R1000 – wielofunkcyjny bohater naszego testu, czyli RE900 wypada nieco gorzej. Szczególnie podczas jazdy w nocy. Obraz jest bardziej zaszumiony i traci ostrość w ruchu. Znacznie lepiej jest w świetle dziennym, szczegóły sa wyraźne i można dość łatwo odczytać numery tablic rejestracyjnych. Podobnie jak w R1000, w testowanym modelu działa moduł GPS i na nagraniu da się odczytać współrzędne geograficzne oraz prędkość, z jaką poruszał się samochód w danym momencie.

Obraz zarejestrowany w dzień ma dobrą jakość, jest czytelny i pozwala na swobodne odczytanie detali

Nagrania nocne niestety są słabą stroną urządzenia

Reklama

Testy – nawigacja

W urządzeniu producent zainstalował oprogramowanie Navitel Navigator, które obejmuje mapy 47 państw Europy. Jako że sprzęt może być na stałe podłączone do internetu, potrafi ostrzegać o wypadkach, pracach drogowych oraz innych ważnych sprawach zgłaszanych przez użytkowników.

Do nawigacji wykorzystywana jest autorska aplikacja Navitel Navigator, która obejmuje mapy całej Europy

Dzięki systemowi Google Android można jednak korzystać z alternatywnych aplikacji. Niestety w tej wersji systemu z nakładką startową Navitela nie ma sklepu Google’a. Nie możemy więc łatwo ściągnąć innej nawigacji, trzeba użyć do tego instalatora danego programu.

Sama nawigacja jest dość przejrzysta. Może nie od razu wydaje się super intuicyjna, ale po krótkim zapoznaniu się z tym, co gdzie jest i do czego służy, łatwo odnajdziemy właściwe opcje. Podobnie jak w konkurencyjnych nawigacjach samochodowych, w systemie Navitela mamy funkcję ostrzegania o przekraczaniu dozwolonej prędkości. Próbkę działania możemy usłyszeć w wideo nieco wyżej (jazda w dzień, ~2:00). Precyzję ostrzeżenia możemy regulować w ustawieniach nawigacji. W menu głównym wybieramy „Ustawienia”, a następnie „Ostrzeżenia”. Tolerancja, z którą urządzenie może reagować na łamanie przepisów ograniczenia prędkości, ma zakres od 0-100 km – z krokiem co 10 km, czyli można wybrać 0, 10, 20 itd.

Nie wszystkim przypadną do gustu nieco dziwne nagrania komunikatów głosowych. Wykorzystano w nich głos dziennikarza Zbigniewa Urbańskiego, zapis komend wypadł niestety niezbyt dobrze. Przyjemniej brzmi w AutoMapie Krzysztof Hołowczyc.

Podsumowanie

Navitel RE900 specyfikacją przypomina budżetowy smartfon i to nie pierwszej młodości. 5-calowy ekran, Android 4.4 oraz 1 GB RAM-u dla dzisiejszego telefonu to marne parametry. Jednakże moc niepozornemu urządzeniu daje specjalny obiektyw kamery, uchwyt do szyby oraz aplikacja do nawigacji. RE900 spisuje się całkiem nieźle i zasadniczo spełnia oczekiwania, dobrze wykonuje zadania stawiane przed nawigacją i kamerą samochodową. | CHIP

Dane techniczne

Nazwa modeluNavitel RE900
Ekran5 cali, dotykowy, IPS 1280×720 pikseli
ProcesorCzterordzeniowy MTK8382 Cortex-A7 (1,3 GHz)
Pamięć RAM/Wewnętrzna1 / 16 GB
Gniazda i złączaport Mini USB, gniazdo microSD, gniazdo micro SIM
Obsługa kart pamięcimicroSD (do 64 GB)
Pojemność baterii800 mAh
Kąt widzenia obiektywu140 stopni
Format wideoMOV (H.264)
System operacyjnyAndroid 4.4.2
Wymiary80 х 12 х 140 mm
Cena500 złotych
Więcej informacjistrona Navitela
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.