1 września do lamusa odchodzą żarówki halogenowe

Najpierw z rynku zostały wycofane żarówki wolframowe, teraz przyszedł czas na halogenowe. Od 1 września w Europie będzie obowiązywać zakaz wprowadzana na rynek kolejnych partii żarówek halogenowych. Na rynku pozostaną tylko te, które są jeszcze w sklepach i magazynach. Pierwotnie zakaz ich sprzedaży miał wejść w życie we wrześniu 2016 r., ale Komisja Europejska uznała argument, że potrzeba więcej czasu, by rynek przejęły energooszczędne żarówki LED.

Reklama

Powodem decyzji o wycofaniu halogenowych żarówek jest przede wszystkim znacznie niższe zużycie prądu przez LED-y. Światła LED konsumują około 5 razy mniej energii niż lampy halogenowe. Wadą żarówek LED jest ich cena. W porównaniu z tak zwanym żarówkami przemysłowymi (ich ceny znajdziecie tu) są wielokrotnie droższe. Jednak od kilku lat tanieją. LED-y zużywają dużo mniej prądu niż żarówki wolframowe i halogenowe i są przy tym wytrzymalsze. LED dobrej jakości może pracować nawet przez 15-20 lat.

Stopniowa rezygnacja z nieefektywnych żarówek pozwoli do 2025 r. „zaoszczędzić 15,2 mln ton emisji CO²” – powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. działań na rzecz klimatu i energii. „Odpowiada to emisjom generowanym przez około 2 miliony ludzi rocznie. Jest to znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi”.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.