AMD Fenghuang – SoC wypatrzony w chińskiej konsoli do gier

Kolejna nowość od AMD, którą zapewne zobaczymy w niedługim czasie, Procesor o kodowej nazwie Fenghuang (niestety nie wiemy jaka będzie jego nazwa handlowa) został wypatrzony w konsoli Zhongshan Subor.

O istnieniu układu AMD Fenghuang napisał także na firmowym blogu Jack Huynh, jeden z dyrektorów firmy. Potwierdził, że układ Fenghuang ma być skierowany do chińskiego producenta konsol. Sam procesor jest jednostką czterordzeniową, posiadającą do tego układ graficzny Radeon Vega 24 z wbudowanym 8 GB pamięci graficznej GDDR5. Całość, wraz z pamięcią, znajduje się w jednym układzie. Rdzenie CPU pracują w Fenghuangu z częstotliwością do 3 GHz, a GPU do 1,3 Ghz. Układ graficzny wspiera przy tym takich technologie jak AMD FreeSync, Radeon Software Adrenalin Edition oraz Rapid Packed Math.

Prezentacja chińskiej konsoli do gier Zhongshan Subor. Urządzenie ma własny system operacyjny i pracuje na procesorze AMD (fot. overclockers.ua)

Niestety nie wiadomo czy nowy układ znajdzie zastosowanie u innych producentów, czy został stworzony wyłącznie na potrzeby chińskiej konsoli.