Bitwa na sankcje

Rosja zapowiada, że rezygnuje z amerykańskich urządzeń i komponentów elektronicznych.

Jak donosi agencja Reuters, wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu Aleksiej Kondratiew powiedział, że Rosja nie będzie więcej kupować od Stanów Zjednoczonych urządzeń i podzespołów elektronicznych, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, wg Kondratiewa jest to działanie niezależne od sankcji, jakie USA nałożyło na Rosję 8 sierpnia.

Sankcje wobec Rosji dotyczą dostępu do towarów kontrolowanych przez amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego. Zostały wprowadzone w związku z próbą zamordowania w marcu br. w Wielkiej Brytanii Siergieja i Julii Skripalów. Pierwsza część sankcji to zakaz eksportu wszelkich towarów i technologii mających związek z bezpieczeństwem narodowym USA (chodzi głównie o zaawansowany sprzęt i technologie).

„Kraje trzecie, w tym Chiny, dysponują takimi samymi urządzeniami, które kupowaliśmy od Stanów Zjednoczonych. Rynek zbrojeniowy zaopatruje się na światowej giełdzie, więc znajdziemy wyjście”, dodał Kondratiew.