Czystki w Play Store

Z Google Play Store usuniętych zostało właśnie 145 aplikacji, które zawierały złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania maszyn z systemem Windows. O podejrzanych programach poinformowała Palo Alto Networks, zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym. Wszystkie pojawiły się w sklepie jesienią 2017 r. Wiele z nich miało ponad 1000 pobrań i zebrało dobre recenzje od użytkowników. Programy, choć pochodziły ze sklepu z aplikacjami na urządzenia mobilne, nie stanowiły zagrożenia dla Androida.

Reklama

Natomiast każdy, kto pobrał taki program na komputer z systemem Windows i uruchomił .exe naraził się np. na ryzyko wykradzenia danych, bowiem jednym z plików znalezionych w praktycznie wszystkich zainfekowanych aplikacjach był keylogger Windows. Można go wykorzystać do kradzieży poufnych informacji, takich jak hasła i numery kart kredytowych. Inne złośliwe działanie znalezione w niektórych aplikacjach to tworzenie m.in. nieautoryzowane zmiany rejestru Windows i łączenie się z określonym adresem IP. Pełną listę zainfekowanych aplikacji znajdziecie tutaj. Sprawdźie, czy nie buszują po waszych komputerach.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.