VR

Diagnozowanie narkomanii w goglach VR

Fot. South China Morning Post
Zestawy do wirtualnej rzeczywistości umożliwiają sprawdzanie stopnia uzależnienia. Urządzenia mierzą puls, zmianę napięcia elektrycznego na skórze pacjenta i pozwalają śledzić ruch gałek ocznych podczas oglądania sugestywnych scen. To pilotażowy projekt chińskiego rządu.

Badani w ośrodkach odwykowych w Szanghaju zakładają gogle VR, na których wyświetlane są sceny nawiązujące do zażywania środków odurzających. Odruchowe zachowania zdradzają, kto miał kontakt ze środkami psychoaktywnymi. Bardzo często pacjenci kłamią podczas rozmów kontrolnych, mówiąc o stopniu swojego uzależnienia, bo chcą szybciej wrócić do domu. Odruchów bezwarunkowych jednak nie da się wyeliminować i w nowoczesnym badaniu prawda wychodzi na jaw. Osoby, które czują silny głód narkotykowy, zatrzymują się na danej scenie. Strażnicy monitorują nie tylko to, na co patrzą uzależnieni. Duże znaczenie ma też obserwacja ruchu gałek ocznych.

VR
Program prowadzony w Państwie Środka pomoże w leczeniu narkomanów? (fot. Pixabay)

Obecnie w 5 chińskich ośrodkach odwykowych leczy się łącznie 1800 pacjentów. Nietypowy program od października ubiegłego roku wspierają naukowcy i psychologowie z lokalnych uniwersytetów. W przedsięwzięcie zaangażowana jest też firma Shanghai Quing Tech, która konstruuje przyrządy do pomiaru pracy wzroku. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.