Dysk Seagate osiągnął 480 MB/s

Dysk amerykańskiego producenta został pokazany podczas podczas OCP summit. Dlaczego nośnik, będąc przecież dyskiem talerzowym, jest tak szybki? Powodem jest charakterystyczna budowa z dwiema technologiami: HAMR i MACH.2.

Seagate może pochwalić się zdecydowanie najszybszym dyskiem talerzowym… tylko czy to wystarczy w dobie wielokrotnie szybszych SSD (fot. TechPowerUp)

Pierwsza, czyli HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) korzysta ze zjawiska pozwalającego, dzięki krótkiemu, za to intensywnemu podgrzewaniu laserem, zmieścić więcej danych na określonej powierzchni niż w przypadku tradycyjnego zapisu. Większe upakowanie danych oznacza krótszą drogę, którą muszą przebyć głowice by dotrzeć do wybranej części talerza. MACH.2 to natomiast technologia wykorzystująca większą liczbę serwomotorów napędzających głowice. Obie technologie istnieją już jakiś czas (HAMR od 2013, chociaż od tego czasu zmienił się dość mocno, MACH.2 od początku 2018 roku), ale uzyskany teraz rezultat 480 MB/s w odczycie jest bezsprzecznie rekordem dla pojedynczego dysku talerzowego.