Erdogan: Turek nie powinien używać iPhone’a

Od kilku dni Turcja przeżywa głęboki kryzys walutowy. Spadek wartości liry bezpośrednio wywołały sankcje nałożone przez USA na kraj prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Amerykański ruch to z kolei konsekwencja napięcia dyplomatycznego wywołanego przetrzymywaniem przez Turcję ewangelickiego pastora Andrew Brunsona. Erdogan próbuje ratować sytuację gospodarczą, m.in. wzywając ludzi do sprzedawania dolarów i euro – i trzymania oszczędności tylko w tureckiej walucie. Teraz dodaje kolejną radę. W ostrym antyamerykańskim wystąpieniu, w którym polityk ponownie wskazał Stany Zjednoczone jako spiskowego agresora, przywódca zaapelował o bojkot elektroniki z USA:

– Mają iPhone’y? Jest przecież Samsung i inni. Mamy naszą markę Vestel Venus – zasugerował Recep Tayyip Erdogan i dodał, że Ankara podejmie odpowiednie kroki, żeby państwo stało się samowystarczalne.

Słowa polityka spowodowały 5-procentowy wzrost akcji wymienionej spółki. Vestel Venus to marka tureckich smartfonów należąca do krajowego giganta. Koncern Vestel produkuje sprzęt elektroniczny i urządzenia AGD, specjalizuje się w telewizorach.