Facebook przechodzi na energię odnawialną

Portal buduje też energooszczędne centra danych.

W 2015 roku Facebook zapowiedział, że w 2018 roku 50 proc. używanej przez koncern energii będzie pochodzić z czystych, odnawialnych źródeł. Ten cel został osiągnięty rok wcześniej niż zakładano. Kolejny cel jest jeszcze bardziej ambitny – do 2020 roku Facebook chce zrezygnować z innych niż odnawialne źródła energii. Aby to osiągnąć, portal inwestuje w infrastrukturę i budowę sieci przesyłowych.

Już teraz Facebook w większości swoich centrów danych korzysta z energii odnawialnej (graf. Facebook)

Facebook ma swoje centra danych w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, między innymi w Szwedzkim Lulea. Jednoczesnie portal w ten sposób stara się wspierać rozwój energii odnawialnej poprzez budowę niezbędnej infrastruktury udostępnionej również innym firmom i mieszkańcom pobliskich miejscowości.

Facebook od 2013 roku stara się budować swoje centra danych z myślą o środowisku. Portal ogłosił na swojej stronie, że do 2020 roku będą one używały jedynie energii odnawialnej. Do tej pory serwis społecznościowy ograniczył emisję gazów cieplarnianych o 75 procent. W ciągu ostatniego roku Facebook kupił 2,5 gigawata energii wyprodukowanej przez farmy wiatrowe. | CHIP