Nowe procesory Intela ujawnione przez HP

Kolejne procesory dla notebooków nie są jeszcze przedstawicielami generacji 9. Zmiany względem poprzedników są raczej kosmetyczne.

Hewlett-Packard na swojej stronie pokazał dostępne konfiguracje laptopów Pavilion X360 14 z nieogłoszonymi jeszcze procesorami Intela. Trzy ujawnione w ten sposób jednostki to Core i3-8145U, Core i5-8265U oraz Core i7-8565U. Wszystkie trzy układy należą do serii Whisky Lake i 8 generacji układów Intel Core.

Pierwszą z nowości jest Core i3-8145U, taktowany 2,1 GHz dwurdzeniowiec. Kiedy potrzeba potrafi podnieść częstotliwość do maksymalnie 3,9 GHz. Jego pamięć podręczna ma pojemność 4 MB. Drugi CPU to Core i5-8265U. Jest to układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, taktowany 1,6 GHz, a w trybie turbo do 4,1 GHz. i5-8265U posiada cache o pojemności 6 MB. Najsilniejszy z nowych procesorów to Core i7-8565U. Od i5-8265U różnią go wyższe zegary (odpowiednio 1,8 GHz/4,6 GHz) i większa pojemność pamięci cache, która tu wynosi 8 MB.

Nowe procesory pojawiły się na stronie HP jako element odświeżonego Paviliona X360 14 (fot. tomshardware)

Jednostki wykonane zostały w procesie technologicznym 14 nm+++, a więc trzeciej odmianie 14-nanometrowej litografii Intela. I chociaż liczba się nie zmienia, to z generacji na generację procesory cechują się coraz lepszym TDP. W przypadku nowych jednostek, mimo wysokich częstotliwości jest to 15 W.

Według tabeli HP procesory te posiadają układ graficzny Intel UHD 620 Graphics, zatem w tym przypadku nic się nie zmieniło względem Kaby Lake-R. Nadal jest to iGPU z 24 jednostkami wykonawczymi, taktowany od 300 do 1150 MHz.

Whisky Lake-U to kolejna sub-generacja procesorów mobilnych Intela, będąca częścią 8 pokolenia procesorów Core. Skomplikowane? Owszem. Intel wydawał kolejne jednostki generacji ósmej stopniowo, przez niemal rok. Zaczęło się we wrześniu 2017 procesorami Kaby Lake Refresh, a więc przynależącymi do generacji 8, ale wykonanymi zgodnie architekturą znaną z poprzedniej generacji. Podobnie jak i one, nowe, ujawnione przez HP procesory to jednostki dla laptopów głównego nurtu i lekkich konstrukcji mobilnych.

Reklama

Dokładna data oficjalnej premiery nowych układów nie jest znana. Najprawdopodobniej nastąpi to podczas berlińskich targów IFA 2018. Będzie to dobra okazja by pokazać nowe modele laptopów korzystających z tych CPU. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.