Pracownicy fabryk Forda korzystają z egzoszkieletów

Mechaniczna kamizelka wzmacnia siłę ramion.

Co ciekawe, jest to całkowicie mechaniczne rozwiązanie, które nie wymaga baterii. Kamizelka EksoVest zapewnia dodatkowe wsparcie dla podnoszenia przedmiotów o wadze od 2 do 7 kilogramów. Osobom, które wykonują zadania związane z częstym unoszeniem rąk, egzoszkielet poprawia zdecydowanie komfort pracy. Co roku, w fabrykach na całym świecie dochodzi do 625 tysięcy kontuzji spowodowanych pracą fizyczną.

Pierwsze testy zakończyły się sukcesem. Pracownicy Forda nosili egzoszkielet przez 86 proc. czasu przeznaczonego na pracę. Kamizelka jest też bardzo wygodna, ponieważ ma uchwyty, do których można przymocować narzędzia. Dzięki temu nie trzeba się schylać i nadwyrężać kręgosłupa. Ford kupi łącznie 75 kamizelek EksoVest do swoich 15 fabryk. Niewiele, jednak część pracowników z pewnością odetchnie z ulgą.

Ford, w przeciwieństwie do Tesli, w dalszym ciągu do produkcji samochodów zatrudnia głównie ludzi. Okazuje się jednak, że jest to sprawdzone podejście. Elon Musk w kwietniu powiedział, że zrobił błąd całkowicie automatyzując produkcję swoich elektrycznych aut, przez co jego firma nie nadąża z produkcją samochodów i realizacją zamówień. | CHIP