Neffos Y5S

TEST: Neffos (TP-Link) Y5S – czy smartfon za 300 zł jest wart uwagi?

Choć półka mocno budżetowa, to wcale nie jest źle.

Neffos Y5S – o wydajności i baterii słów kilka

Jak wcześniej wspomnieliśmy, sercem obliczeniowym modelu Neffos Y5S jest chipset Qualcomm Snapdragon z czterema rdzeniami Cortex-A7 taktowanymi zegarem 1,3 GHz. Jaką zapewnia wydajność obliczeniową?

Neffos Y5S
Wyniki testów w popularnych benchmarkach: Antutu i GeekBench (graf. Wintermute / CHIP).

Patrząc na wyniki uzyskane w popularnych programach pomiarowych dla urządzeń mobilnych: Antutu i GeekBench, można wnioskować, że nie jest dobrze. Na przykład w Antutu Neffos Y5S wyprzedził zaledwie 1 proc. smartfonów zdefiniowanych w bazie benchmarka. Tyle, że syntetyczne pomiary za pomocą tego typu nie zawsze przystają do realiów i faktycznego korzystania ze smartfonu. Patrząc na takie rezultaty można sądzić, że Neffos, poza dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości, do niczego więcej się nie nadaje.

Neffos Y5S
Stosunkowo wymagająca gra „Real Racing 3” działała o dziwo dość płynnie (fot. Wintermute / CHIP).

Tymczasem dzięki 2 GB RAM da się na tym telefonie uruchomić nawet dość wymagające programy. Nie spodziewalibyśmy się, że „Real Racing 3” w ogóle się uruchomi, a ku naszemu zdumieniu działała stosunkowo płynnie. Nie był to irytujący pokaz slajdów, czego można było się spodziewać. Owszem, trzeba mieć trochę cierpliwości, bo tytuł na testowanym smartfonie uruchamiał się ponad minutę, ale gdy już się uruchomił i w tle nie działały inne aplikacje, to pograć można.

Neffos Y5S
Wydajność baterii pozytywnie zaskakuje (graf. Wintermute / CHIP).

Pojemność wbudowanego (i niewymiennego) akumulatora litowo-jonowego w Neffosie Y5S wydaje się nieszczególnie duża, 2450 mAh to przecież znacznie mniej od tego, co znajdziemy w wielu obecnie dostępnych na rynku smartfonach. Choćby niedawno przez nas testowany Asus Zenfone 5 dysponuje baterią o pojemności 3300 mAh – sporo większą. To oczywiście zupełnie inna liga, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach – Neffos Y5S to smartfon wyposażony w powolne (w sensie obliczeniowym), ale też energooszczędne podzespoły, dzięki czemu podczas normalnego użytowania (wykonywanie/odbieranie połączeń, SMS-y, sporadycznie jakiś e-book, troszkę muzyki, odrobina sieci społecznościowych) powinien w zupełności wystarczyć na cały dzień pracy. Co więcej, dzięki łączności LTE (teoretyczny, maksymalny download 150 mbit/s, upload 50 mbit/s) nie będziemy mieć żadnych problemów z dostępem do Sieci, oczywiście pod warunkiem, że do telefonu włożymy kartę SIM operatora zapewniającego odpowiedni pakiet danych.

Neffos Y5S – system, nakładka NFUI i aplikacje

TP-Link nie zdecydował się na dostarczanie swoich telefonów marki Neffos z czystym Androidem. W testowanym przez nas smartfonie, w pamięci urządzenia rezydowała preinstalowana nakładka NFUI 2.0 (automatycznie zaktualizowała się po pierwszym uruchomieniu sprzętu).

Neffos Y5S
Neffos zawiera preinstalowaną autorską nakładkę na Androida (graf. Wintermute / CHIP).

Tych, którzy w tym momencie mogą się obawiać o wydajność tego smartfonu (nie dość że niewielka moc obliczeniowa to jeszcze Android z nakładką!) chcemy uspokoić. Nakładka NFUI nie zmniejsza wydajności w stopniu, który byłby zauważalny. Jest raczej elementem ułatwiającym korzystanie z podstawowych funkcji smartfonu.

Neffos Y5S
NFUI w pełnej krasie – dolny rząd skrótów pokazuje główne zastosowania tego smartfonu: telefon, wiadomości, przeglądarka i aparat (graf. Wintermute / CHIP).

Oprócz samej – bardzo prostej – nakładki, w pamięci rezyduje kilka dodatkowych (nieobecnych standardowo w Androidzie) aplikacji. I nie są to na szczęście zupełnie nieprzydatne śmieci, prowadzące do egzotycznych usług, lecz całkiem użyteczne narzędzia. Mamy tu aplikację Dyktafon, jest możliwość posłuchania radia (nie internetowego, lecz zwykłego FM), jest wbudowany prosty w obsłudze menedżer plików, odtwarzacz wideo, czy program do krótkich notatek.

Neffos Y5S
Odtwarzacz wideo, Notatki i Radio FM – niewielkie, ale dla mniej wymagających osób z pewnością przydatne aplikacje (graf. Wintermute / CHIP).
Neffos Y5S
Neffos Y5S oferuje namiastkę smartfonowego świata, ale bardziej przydatną niż olbrzymi zestaw emotikon (graf. Wintermute / CHIP).

Na powyższym grafie, pierwszy ekran po prawej, to interfejs aplikacji – dyktafonu. Maksymalnie prosty i nie wymagający olbrzymich zasobów obliczeniowych, których w tym telefonie raczej nie znajdziemy.

Na następnej stronie: fotografujemy Neffosem. No cóż, jest ok, ale..

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News