Apple ma problem z numeracją nowych iPhone’ów

Fot. ConceptsiPhone
Według informacji jakie podał serwis 9to5Mac, wraz ze zdjęciami nowych iPhone'ów, dwa urządzenia z ekranami OLED będą nosiły nazwę iPhone XS. To jednak tylko przypuszczenia, a ostateczne nazwy nowych iPhone'ów poznamy podczas konferencji Apple w połowie września. Niewykluczone, że Apple w ogóle porzuci dotychczasową numerację swoich urządzeń.

Już teraz pojawiają się wątpliwości co do tego, jak poprawnie wymawiać nazwę iPhone XS. Już sam iPhone X sprawia niektórym kłopoty. Wiele osób wymawia tę nazwę jako „iPhone iks” lub z angielska „iPhone eks”. Tymczasem X to tak naprawdę liczba 10 zapisana w notacji rzymskiej. Jednak zestawienie rzymskiej cyfry X i litery S rodzi obawy, że większość zacznie wymawiać tę nazwę jako „Ex Es”, a stąd już bliska droga do żartów, bowiem wymowa tej zbitki jest bardzo bliska angielskiego słowa „excess” oznaczającego „zbytek”.

Pod koniec sierpnia do sieci trafiły zdjęcia nowych iPhone’ów (graf. 9to5Mac)

Zamieszanie powstało po tym, jak w zeszłym roku Apple odeszło od nazewnictwa używanego w odniesieniu do swoich smartfonów. Do tej pory po każdym iPhonie z liczbą następował kolejny z dodatkowym S w nazwie. Tak było do czasu iPhone’a 6 i iPhone’a 6S. W zeszłym roku amerykański koncern odszedł od tej tradycji i następca iPhone’a 7 nie nazywa się iPhone 7S. Pojawiły się za to 3 urządzenia: iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. Tak samo jak przed rokiem, 12 września Apple pokaże także 3 nowe smartfony. Choć trudno powiedzieć jak Apple wybrnie z tej sytuacji.

Wcale nie zdziwię się, jeśli amerykański producent w ogóle odejdzie od kłopotliwej numeracji. Możemy się spodziewać porzucenia numerowania kolejnych smartfonów. Podobnie było w przypadku iPadów i MacBooków. Mówilibyśmy zatem wtedy o kolejnych generacjach iPhone’ów różniących się od siebie rocznikiem, rozmiarem i parametrami. Wydaje się to problematyczne, jednak jest w tym większy sens niż myląca i nic nieznacząca numeracja. Więc może jednak iPhone, iPhone X i iPhone Pro? | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.