Nowy układ Qualcommu dla smartwatchy i IoT

Amerykański producent obiecuje lepszy czas pracy na baterii. Dodatkowe kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin przy tej samej pojemności akumulatora to spora różnica.

Układy SoC dla smartwatchy i innych form drobnych urządzeń korzystających m.in. z WearOS może nie wzbudzają tylu emocji, co ich kuzyni z flagowych smartfonów, ale ich znaczenie stale rośnie, głównie ze względu na rosnącą popularność elektroniki ubieralnej właśnie. Tutaj, zamiast o wydajność, chodzi przede wszystkim o niski pobór prądu, przy zachowaniu mocy obliczeniowej pozwalającej na swobodne działanie urządzenia. I to właśnie efektywność energetyczna jest najważniejszą cechą nowego Snapdragona Wear 3100, a jednocześnie głównym usprawnieniem względem poprzednika.

Producent deklaruje, że przy tej samej pojemności akumulatora powinniśmy zyskać od 4 do 12 godzin pracy dłużej względem Snapdragona Wear 2100, w zależności od modelu urządzenia. Tak duża różnica między konkretnymi urządzeniami wynika oczywiście z cech niezwiązanych z samym SoC: wielkością i rodzajem ekranu czy optymalizacją oprogramowania.

Nowy SoC wspiera ostatnio dodane funkcje w WearOS (fot. Qualcomm)

Nowy układ wspiera m.in. Personalized Sports Experiences w nowej wersji WearOS, a także pozwala na uruchomienie tzw. trybu tradycyjnego, co sprawia, że smartwatch przestaje być „smart”. Zyskujemy jednak nawet do tygodnia wydłużony czas pracy na baterii. Procesor posiada dodatkowy koprocesor Qualcomm QCC1110. Ten zajmuje się m.in. obsługą sensorów urządzenia i funkcji wymagających najmniejszego poboru prądu.

Reklama

Snapdragon Wear 3100 pracuje z maksymalną częstotliwością 1,2 GHz i zbudowany jest z czterech rdzeni ARM Cortex-A7… tak samo jak poprzednik. Oznacza to, że nowy SoC jest prawdopodobnie modyfikacją, chociaż dość daleko idącą, Snapdragona Wear 2100. Qualcomm ogłosił już grupę pierwszych odbiorców nowego układu, są to Fossil Group, Louis Vuitton i Montblanc | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.