NVIDIA

NVIDIA zakaże budowy fabrycznie podkręcanych GeForce’ów?

Serwis TechPowerUp zwrócił uwagę na ciekawy detal w oznaczeniach nowych GPU. Portal, znany m.in. z aplikacji GPU-Z, znalazł różne wersje identyfikatorów układów Turing, które będą wpływały m.in. na zegary ostatecznych produktów.

Przy okazji wprowadzenia kart Turing, NVIDIA zmodyfikowała nazewnictwo układów dla konkretnych kart. Dotychczas każda karta miała jeden wzór układu. Tym samym zarówno referencyjny, jak i niereferencyjny GTX 1080 miał ten sam GPU (1B06). W przypadku układów Turing jest, jak się okazuje, nieco inaczej.

Oznaczenie TU102-300-A na układzie decyduje o tym, że karta jest modelem pozbawionym sztucznych ograniczeń (fot. VideoCardz)

Każdy model karty graficznej ma teraz dwa różne identyfikatory. Wynika to z selekcjonowania układów przez samą NVIDIĘ. Przykładowo, w topowym GeForce RTX 2080 Ti są dwa różnie oznaczone GPU: TU102-300 lub TU102-300-A. Układy bez „A” na końcu znajdą się w niektórych kartach partnerów NVIDII. Układy te są prawdopodobnie tańsze dla partnerów „zielonych”, ale jednocześnie wiążą się z ograniczeniami. Jakimi? Pamiętacie restrykcje dotyczące GTX 1070 Ti? Wygląda na to, że zobaczymy powtórkę sytuacji, w której producenci nie opracują kart fabrycznie podkręconych.

W GPU tego rodzaju prawdopodobnie nie będzie możliwe flashowanie, co pozwalało na stałe podnosić parametry w kartach. Niewykluczone, że w efekcie otrzymamy różnie pozycjonowane karty graficzne, nominalnie takie same. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.