ZUS modernizuje system informatyczny

O zlecenie walczą tylko polskie firmy. W grę wchodzą setki milionów złotych.

Od dwudziestu lat ZUS korzysta z Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) opracowanego przez polską firmę Asseco. Obecnie, nadszedł czas na modyfikację i rozbudowę systemu.

Proces formułowania opisu przedmiotu zamówienia został uzgodniony i zakończony. Zamówienie zostanie udzielone w ramach umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę systemu KSI. Zapytanie ofertowe zostanie przesłane do firm Comarch oraz Asseco – poinformował „Rzeczpospolitą” Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Według cytowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” Łukasza Kosiarskiego z Pekao IB powodem takiej decyzji jest fakt, że system ZUS obsługuje wrażliwe dane z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Może się okazać, że przy nowym zleceniu pracować będą obydwie firmy. Wartość zlecenia szacowana jest na kilkaset milionów złotych.

W styczniu tego roku firma Comarch wygrała przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (autorstwa Asseco). Wartość czteroletniego kontraktu to 242 mln. zł. Poprzedni kontrakt obsługiwany był przez Asseco. Koszt utrzymania systemu w latach 2013–2017 wynosił wówczas 595 mln zł brutto.