Amazon: patent na rozpoznawanie depresji przez Alexę

Amazon złożył wniosek patentowy, z którego wynika, że zamierza uruchomić funkcję pozwalającą Alexie rozpoznawać chorobę. W patencie znalazł się m.in. taki opis „(…) anomalie fizyczne takie jak kaszel czy zapalenie gardła mogą by diagnozowane w części na podstawie głosu użytkownika. Podobnie stany emocjonalne, takie jak podekscytowanie bądź smutek. Kaszel bądź pociąganie nosem lub płacz mogą wskazywać na to, że użytkownik znajduje się w specyficznym stanie fizycznym bądź emocjonalnym” – stwierdzono w opisie patentu.

Reklama

Czy na podstawie takiej „diagnozy” Amazon zamierza dodatkowo modyfikować ofertę reklamową, tego jeszcze nie wiadomo. Zapewne tak. Tym bardziej, że we wniosku patentowym (którego treść znajdziecie tutaj), napisano również: „Znajomość stanu fizycznego bądź emocjonalnego użytkownika może pozwolić na dostarczanie mu sprofilowanych w dużym stopniu treści audio, takich jak reklamy dźwiękowe bądź informacje o promocjach” – napisano w dokumentach.

Pytanie o prywatność wydaje się o tyle bezzasadne, że ostatecznie osoby, które decydują się na korzystanie z Alexy, muszą mieć świadomość, że Alexa nie tylko słyszy, co się do niej mówi, ale sama z siebie nasłuchuje cały czas.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.