Czy smartfony zdrożeją?

Google zacznie żądać zapłaty za Androida, może się więc tak zdarzyć.

Gdy Google ostatecznie dostosuje się do decyzji unijnych urzędników i rozdzieli system Android od przeglądarki i wyszukiwarki. Podział jest wynikiem kary nałożonej na Google przez Komisję Europejską za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych, wykorzystywanych m.in. przez smartfony. Google groziła grzywna w wysokości 4,34 mld euro.

Google wprawdzie się odwołało od orzeczenia KE, ale jednocześnie postanowiło nie wchodzić w dalszy spór. I wprowadzić zmiany, na jakie nalega KE. Ich efektem będzie oddzielenie systemu operacyjnego stosowanego na smartfonach od wyszukiwarki i przeglądarki. To oznacza, że Google przestanie nieodpłatnie udostępniać system na smartfony i wprowadzi płatne umowy licencyjne dla urządzeń z Androidem. Według dziennika „Rzeczpospolita” koszt takich umów, od 20 do 30 dol. za sztukę zostanie zapewne przerzucony na nabywców. Czy tak się stanie? Trudno orzec zważywszy na coraz większą konkurencję na rynku urządzeń mobilnych.

Gdybyście nie chcieli czekać na ewentualne podwyżki i już teraz rozważali zakup smartfona, sprawdźcie wyniki naszych rankingów. Jest z czego wybrać.