Następne procesory Intela otrzymają więcej pamięci cache

Jeśli jest jakiś element CPU Intela, który przez naprawdę długi czas nie uległ przeobrażeniu, to jest nim pamięć podręczna pierwszego i drugiego poziomu. Cache L1 pozostawał z tą samą pojemnością od czasu premiery pierwszych Core 2 Duo. Od 2006 roku procesory Intela miały więc L1 32 KB + 32 KB (L1I + L1D) na rdzeń. Pamięć L2 ostatnio urosła… dekadę temu. Od 2008 roku mamy stale 256 KB na rdzeń. Z przecieku ujawnionego dzięki bazie Geekbench wiemy jak będzie to wyglądało w przypadku procesorach Ice Lake.
Następne procesory Intela otrzymają więcej pamięci cache

Oczywiście ten CPU to inżynieryjna próbka. Jednak sama architektura (w tym pojemności cache) zapewne pozostanie zgodna z tym co widzimy w Geekbench (fot. WCCFTech)

Pamięć cache L1D (czyli dla danych) wzrośnie do 48 KB na rdzeń, a L2 urośnie z 256 KB do 512 KB. Pamięć cache trzeciego poziomi pozostanie na aktualnym poziomie 4 MB na rdzeń. Dobrze, że w nowych CPU postanowiono dokonać zmian w architekturze. Wraz z jednoczesnym przejściem na nowocześniejszy proces technologiczny może to oznaczać wyraźną zmianę w wydajności.