PIERWSZE WRAŻENIA: Huawei Mate 20 Pro

Zadziwiające - chociaż to linia P jest przeznaczona dla konsumentów, to teoretycznie biznesowe smartfony z rodziny Mate już drugi rok z rzędu okazują się znacznie ciekawsze wizualnie.

Boczne ramki ekranu są niemal niezauważalne dzięki zakrzywieniu boków. Ramka na górze jest trochę grubsza a dolna – jeszcze odrobinę szersza, zajmując jednak nie więcej niż połowę szerokości „brody” P20 Pro. Górna krawędź ekranu ma szerokie wycięcie, w którym mieszczą się czujniki odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy, o którym napiszę za chwilę.

Wygląda na to, że Mate 20 Pro to najlepiej zabezpieczony biometrycznie na rynku smartfon przeznaczony dla masowego odbiorcy. Jest wyposażony nie tylko w czytnik odcisków palców, a także w system rozpoznawania twarzy podobny do tego obecnego w iPhone’ie X. Huawei wykorzystał w nim projektor wzoru i sztuczną inteligencję. Do tej pory żaden producent nie miał technologii pozwalających na wykorzystanie tego sposobu – najpoważniejszą przeszkodą była moc obliczeniowa.

Reklama

Huawei dysponowało co prawda zintegrowanym w Kirinie 970 koprocesorem neuralnym oferującym niemal dwa razy wyższą wydajność AI niż ta, którą Apple stosuje do rozpoznawania twarzy. Jednak moc SI była stosowana przede wszystkim do optymalizacji pracy telefonu i ulepszania zdjęć. Kirin 980 jest wyposażony w podwójną jednostkę NPU, ma więc zapas mocy pozwalający na najbezpieczniejsze rozpoznawanie twarzy.

Interesujący technologicznie i rewolucyjny użytkowo jest też zastosowany w Mate 20 Pro czytnik odcisków palców. Znajduje się on pod ekranem, mniej-więcej w 1/3 jego wysokości. Zatem dokładnie w miejscu, w które w sposób naturalny trafia opuszek kciuka, kiedy bierzemy telefon do ręki. Byłem pełen wątpliwości co do wygody i skuteczności takiego rozwiązania. Jednak w pierwszych testach czytnik wykazał się doskonałą szybkością i wysoką pewnością działania – ani razu nie było konieczne powtórzenie odczytu czy przesunięcie palca.

Reklama

Na następnej stronie przeczytacie o aparatach Mate 20 Pro.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.