TEST: Sound BlasterX G6 – zewnętrzna karta dźwiękowa dla graczy i koneserów audio

G6 to połączenie w jednym pudełku karty dźwiękowej 7.1, wydajnego wzmacniacza słuchawkowego i DAC-a. Niewielkie urządzenie ma właściwie tylko jeden cel: oddać lepszy dźwięk niż ten, oferowany przez nasz własny sprzęt.

Obsługa i oprogramowanie

G6 choć jest bardzo zaawansowany, to jego obsługa jest banalna. Jedyną trudnością może być instalacja sterowników i oprogramowania pod Windows, choć i bez tego będzie można używać interfejsu. Mac nawet tego nie potrzebuje, ale nie można na nim korzystać z profili.

W praktyce mam tylko zastrzeżenie do mało precyzyjnej regulacji głośności za pomocą enkodera. Brak mu spodziewanej płynności. Poza tym trudno precyzyjnie przekręcić pokrętło, kiedy G6 leży na biurku. Dopiero uniesienie go jedną dłonią, regulacja drugą, daje pożądany efekt. Za to bardzo sprytnie rozwiązano regulację wzmocnienia mikrofonu – wystarczy wcisnąć i dłużej przytrzymać enkoder. Jego podświetlenie zmieni się na kolor czerwony i voilà.

Wiele dodatkowych funkcji do G6 zapewnia oprogramowanie Sound Blaster Connect. Znajdziemy tu m.in. bibliotekę gotowych profili, które możemy przypisać do przycisku SBX.  Jest w czym wybierać. Fanów „CS:GO” i „Fortnite’a” ucieszą zapewne zaprogramowane ustawienie. Jeśli preset wam się nie podoba albo chcecie stworzyć własny, to nic nie stoi na przeszkodzie. W oprogramowaniu ustawia się też korekcję dźwięku, szerokość efektu dźwięku przestrzennego, tryb poprawiania muzyki (Crystalizer), dialogów (Dialog+), automatyczną regulację poziomu głośności, zmianę tembru głosu (można udawać dziecko, albo zmienić płeć…). Można nawet zmienić kolor i sposób podświetlania litery X w logo.

Reklama

W DAC-u możemy też wybrać jeden z czterech rodzajów filtra dolnoprzepustowego, który stosowany jest do usuwania szumu powstającego podczas kwantyzacji. Czy usłyszycie jego działanie to już jest inna sprawa. Można to próbować testować na psie, który słyszy do 30 kHz.

Aplikacja Sound Blaster Connect
Uwaga! Aplikacja Sound Blaster Connect działa tylko w trybie DSP. Z jej możliwości nie można korzystać, kiedy G6 działa w trybie tzw. Direct Sound, dającym najlepszą jakość.

Podsumowanie

Sound BlasterX G6 to moim zdaniem urządzenie dla każdego kto stawia jakość dźwięku na pierwszym miejscu. Trzeba tylko pamiętać, że pełnie swoich możliwości pokaże dopiero w Direct Mode Playback sparowane z dobrymi słuchawkami i odpowiedniej jakości plikami audio. Jeśli nie jesteśmy koneserami to również warto zainteresować się G6. Szczególnie powinni docenić go gracze.

Dane techniczne

Zakres dynamiki DAC130 dB (A)
Zniekształcenia harmoniczne DACTHD+N: ~0.0002%
Maks. rozdzielczość DACDSP Playback: PCM 32-bity; Direct Mode Playback: PCM 32-bity; DoP 24-bity
Maks. częstotliwość próbkowania DACDSP Playback: PCM 96 kHz; Direct Mode Playback PCM 384 kHz; DoP 352,4 kHz
Zakres dynamiki ADC114 dB (A)
Zniekształcenia harmoniczne ADCTHD+N: 0.0006%
Maks. rozdzielczość  ADCMic-in, Line-in, Optical-In: 32-bity
Maks. częstotliwość próbkowania ADCMic-in, Line-in, Optical-In: 192 kHz
Impedancja wyjścia1 Ω
Obsługiwane słuchawki16 – 600 Ω
Wejścia1 x ⅛″ Line In/mini TOSLINK In Combo Jack, 1 x ⅛″ Mic In
Wyjścia1 x ⅛″ Line Out/mini TOSLINK Out Combo Jack, 1 x ⅛″ Headphone/Headset Jack
interfejsmicro USB
Waga244 gramy
Cena660 zł

 

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.