Gry komputerowe pomagają

Fot. biuro rpo

Grzegorz Zyzik z Uniwersytetu Opolskiego przygotowuje rozprawę doktorską o filmie interaktywnym i game studies. Podczas wykładu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich badacz dowodził, że gry są w stanie promować istotne wartości społeczne, dzięki temu, że gracz czasem głęboko przeżywa fabułę. Już dziś istnieją tytuły, przekonuje Zyzik, które pomagają w rozwijaniu empatii oraz w lepszej ochronie praw człowieka. Jako przykłady naukowiec podaje „LIM” (osoba ciemnoskóra musi radzić sobie z dyskryminacją), „PaPo and Yo” (przemoc domowa) czy „Depression Quest” (wątek depresji).

– Sporo gier powstaje w naszym kraju dzięki zaangażowaniu młodych wykształconych humanistycznie naukowców. Ważne jest jednak to, żeby na szeroką skalę dostrzegać, że gry wideo mogą, a wręcz powinny być wykorzystywane jako nośnik informacji, narzędzie edukacji i promocji. A my, jako świadomi konsumenci, ale też promotorzy idei praw człowieka możemy z tego narzędzia korzystać – podkreślał na spotkaniu z pracownikami RPO Grzegorz Zyzik.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO Adam Bodnar i Grzegorz Zyzik z UO (fot. biuro RPO)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.