Ray tracing działający na Radeonach Vega?

Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia, że Radeony RX Vega są zdolne do uruchomienia trybu DXR w najnowszym dziele studia Dice, czyli "Battlefield 1". Okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona.

Jeden z użytkowników serwisu Videocardz stwierdził, że był w stanie uruchomić funkcję DXR na konfiguracji z Radeonem RX Vega (tu przykładowa cena). Co więcej, uruchomienie tej funkcji miało tylko nieznacznie wpłynąć na wydajność w grze.

Reklama

Ten efekt gracz uzyskał podobno jedynie poprzez modyfikację w pliku konfiguracyjnym gry (konkretnie PROFSAVE_profile). Gdyby to okazało się prawdą, to wówczas cała narracja NVIDII dotycząca nowych kart z rodziny Turing, stałaby się nieaktualna. Nie byłyby to wówczas, jak podają „zieloni”, jedyne karty z obsługą ray tracingu.

Okazuje się jednak, że fani NVIDII mogą spać spokojnie. Redakcja serwisu WCCFTech sprawdziła działanie „Battlefield 5” na karcie Radeon RX Vega i na GeForce RTX 2080Ti, na obu uruchamiając ustawienia z włączonym DXR. Efekty?

Domyślne ustawienia na RX Vega (fot. WCCFTEch)
Battlefield 5 z „włączonym DXR” na Radeonie Vega (fot. WCCFTech)
Rzeczywisty ray tracing uzyskany na GeForce RTX 2080Ti (fot. WCCFTech)

Różnice są widoczne, szczególnie w odbiciach w kałuży. Można zauważyć, że DXR nie działa w konfiguracji z Radeonem, ponieważ widoczna w głębi ekranu ciężarówka jest widoczna tylko w prostym odbiciu. W przypadku RTX-a widzimy pełne odbicie, zgodnie z tym co obiecała NVIDIA. Jednocześnie „uruchomienie DXR” na Radeonie to w praktyce prawdopodobnie efekt screen-space reflections, znany w grafice 3D od dawna. W praktyce więc ray tracing nie działa na Radeonach RX Vega, chociaż wymuszenie jego „działania” skutkuje poprawieniem efektów odbić uzyskiwanych za pomocą dotychczasowej technologii. | CHIP


Tu znajdziecie na ranking kart graficznych i aktualne ich ceny.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.