SMS od ZUS zamiast papierowego zwolnienia

Zmiany wejdą niemal natychmiast, bo już od 1 grudnia. Pracownik i pracodawca mogą dostawać powiadomienia o zwolnieniach lekarskich za pomocą wiadomości SMS. Usługa będzie darmowa. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska powiedziała:

Możemy tak włączyć opcję otrzymywania SMSa o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMSa z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMSem o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego pracownikowi.

Jest to element szerszych działań mających usprawnić obieg informacji krajowego ubezpieczyciela. Lekarze coraz chętniej sięgają po elektroniczny system ZUSu, wprowadzonego w 2016 roku. Aktualnie używa go około 92 tysiące lekarzy w Polsce. Od 1 grudnia to właśnie forma elektroniczna będzie domyślną formą zwolnienia lekarskiego. Papierowe zaświadczenia pozostaną wyłącznie dla wyjątkowych sytuacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.