SMS od ZUS zamiast papierowego zwolnienia

Zmiany wejdą niemal natychmiast, bo już od 1 grudnia. Pracownik i pracodawca mogą dostawać powiadomienia o zwolnieniach lekarskich za pomocą wiadomości SMS. Usługa będzie darmowa. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska powiedziała:

Możemy tak włączyć opcję otrzymywania SMSa o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMSa z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMSem o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego pracownikowi.

Jest to element szerszych działań mających usprawnić obieg informacji krajowego ubezpieczyciela. Lekarze coraz chętniej sięgają po elektroniczny system ZUSu, wprowadzonego w 2016 roku. Aktualnie używa go około 92 tysiące lekarzy w Polsce. Od 1 grudnia to właśnie forma elektroniczna będzie domyślną formą zwolnienia lekarskiego. Papierowe zaświadczenia pozostaną wyłącznie dla wyjątkowych sytuacji.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.