gopro hero 7 black

TEST: GoPro Hero 7 Black – rewelacyjna stabilizacja Hyper Smooth

Dobra kamera sportowa za 1900 złotych, ale z kilkoma wadami.

Zdjęcia w GoPro Hero 7 Black

W nowym modelu GoPro zrezygnowało z charakterystycznego kąta widzenia SuperView przypominającego rejestrowanie zdjęć obiektywem typu „rybie oko”. Do wyboru mamy zatem tylko opcję Wide (szerokokątną) oraz Linear (najbliższą standardowemu kątowi widzenia). W ustawieniach znajdziemy ponadto możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW, włączenie/wyłączenie lub automatycznego trybu SuperPhoto (automatyczny HDR, wieloklatkowa redukacja szumu), a także dodatkowe funkcje manualne takie jak kompensacja ekspozycji, minimalna i maksymalna czułość ISO, balans bieli, ostrość obrazu, kolorystyka (naturalna lub bardziej nasycona) i czas otwarcia migawki.

Wide, Pro Tune, maks. wyostrzenie
Linear, ProTune, maks. wyostrzenie
Linear, HDR, Pro Tune wyłączony
Linear, Pro Tune, min. wyostrzenie

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć, nie widać różnicy w stosunku do poprzedniej generacji. Nadal kamera pozostaje w tyle za flagowymi smartfonami. Częściowo możemy ratować się ustawieniami manualnymi, ale powiedzmy sobie szczerze, zdjęcia GoPro wykonuje się najczęściej na szybko, na wakacjach, w momencie kiedy nie możemy użyć lub nie mamy pod ręką smartfonu, gdzie nikt nie ma czasu na korygowanie ustawień w trybie ręcznym. A automatyka, jak widzicie na przykładach, nie poradzi sobie z szumem czy lekkimi defektami obrazu. Mimo to uważam, że nie jest źle i po lekkiej obróbce w programach czy aplikacjach graficznych można te fotografie bez wstydu udostępniać w mediach społecznościowych.

Linear, tryb automatyczny, bez HDR
Wide, tryb automatyczny, bez HDR
Wide, tryb automatyczny + HDR
Wide, tryb automatyczny, bez HDR
Wide, bez HDR, powiększenie 100%

Jak na kamerę sportową, GoPro Hero 7 Black zaskakuje jakością zdjęć nocnych. W trybie fotografowania po zmroku aparat potrafi wyróżnić na niebie gwiazdy, poprzednia wersja rejestrowała najczęściej czarne lub granatowe, jednolite niebo. Mam też wrażenie, że korzystniej wygląda sztuczne oświetlenie – flary nadal są spore, ale ostrzejsze niż w przypadku Hero 6 Black.

Tryb zdjęć nocnych
Tryb zdjęć nocnych
Tryb zdjęć nocnych, ustawienia manualne
Tryb zdjęć nocnych

Time Lapse

Kamery sportowe często wykorzystuje się do nagrań w przyśpieszonym tempie. GoPro Hero 7 Black pozwala tu skorzystać z kilku trybów. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na jakim formacie wyjściowym będzie nam ostatecznie zależało (np. czy wystarczy Full HD o proporcjach 16:9), warto zdecydować się na Time Lapse Photo, która w wybranych przez użytkownika interwałach czasowych (od 0,5 do 60 s.) wykona zdjęcia o rozdzielczości 4000 x 3000 pikseli. Minus rozwiązania jest taki, że choć na podglądzie w kamerze uzyskamy od razu płynny film, to całość zapisuje się jako seria zdjęć, które później należy połączyć w dowolnym programie do edycji wideo (GoPro Studio składa klip ze zdjęć automatycznie). Niestety w tym trybie nie da się zapisywać plików w formacie RAW – tylko jako JPEG-i.

Co więcej, jeżeli planujemy zrobić film nocą, możemy wybrać tryb Time Lapse Photo Night. Na powyższym przykładzie – z 96 zdjęć wykonywanych co pół sekundy, by oddać płynny obraz przesuwających się chmur, zdecydowałam się na kilkunastokrotne przyśpieszenie klipu. Efekt końcowy, jak na nocne warunki i brak obróbki graficznej, oceniam jako bardzo dobry.

Dla osób, które od samego początku są zdecydowane na wyjściową rozdzielczość pliku, przygotowano wariant Time Lapse Video, który pozwala nagrać film w tym samym interwale. Do wyboru mamy dwie proporcje obrazu: 16:9 przy rozdzielczości 4K i 1080p oraz 4:3 przy rozdzielczości 2.7K i 1440p. Jedynym ograniczeniem tego trybu w stosunku do Time Lapse Photo jest brak możliwości zmiany kąta widzenia – do dyspozycji pozostaje wyłącznie opcja Wide, a więc szerokokątna.

Nowością w tym modelu kamery jest Time Warp, czyli tryb Time Lapse przeznaczony do rejestrowania materiałów kręconych z ręki, podczas chodzenia czy jazdy na rowerze. Efekt, w moim odczuciu, jest świetny (warto pobrać oryginalny plik, ponieważ YouTube bardzo kompresuje obrazy nagrane w przyśpieszonym tempie). Do tej pory wszelkie time lapsy były zarezerwowane dla ujęć ze statywu. Tutaj, dzięki doskonale działającej stabilizacji, możemy uzyskać taki sam efekt w ruchu. Do wyboru mamy pięć rodzajów przyśpieszenia – 2x, 5x, 10x, 15x i 30x.

Podsumowanie

Jeżeli miałabym wybierać między modelem GoPro Hero 6 Black, który obecnie kosztuje 1800 złotych, a nowszą „siódemką” za 1900 złotych, bez wątpienia wybrałabym tę drugą kamerę. Za różnicę 100 złotych otrzymujemy lepszą stabilizację obrazu, funkcję Time Warp i udoskonalony interfejs. Gdybym jednak miała już ubiegłoroczny model, wydawanie drugi raz tych samych pieniędzy byłoby nieuzasadnione, zwłaszcza że mówimy o identycznym procesorze obrazu.

gopro hero 7 black

Uważam, że GoPro nadal ma sporo do zrobienia w swojej flagowej kamerze: ergonomia zawodzi, czas pracy baterii również, kwestia łączenia się z aplikacją to horror. Dodawanie mało znaczących opcji w rodzaju streamingu treści, który pożera baterię w ogromnym tempie – zamiast usuwania wad poprzednich modeli – nie jest właściwym kierunkiem. GoPro Hero 7 Black jest najdroższą z kamer sportowych na polskim rynku, ale możecie mieć pewność, że przynajmniej pod względem stabilizacji obrazu, przynajmniej na razie, nie ma sobie równych. | CHIP


⇒ Nasz ranking kamer sportowych.