Mała kopalnia bitcoinów - i już wiesz gdzie jest twój GTX 1060 czy inny RX570 (fot. Pinterest)

Więcej ataków kryptokoparek niż ransomware

Mobilni użytkownicy 5 razy częściej niż przed rokiem spotykali się z programami nielegalnie wydobywającymi kryptowalutę.

Najnowszy raport Kaspersky Lab pokazuje, że w 2018 roku o 83% wzrosła liczba ataków opierających się na kopaniu krytpowaluty. Ataki te polegają na zainfekowaniu urządzenia i potajemnym wykorzystywaniu mocy obliczeniowej w celu wydobywania kryptowalut. Najwięcej infekcji przeprowadzono w marcu br. (1,2 mln urządzeń użytkowników zostało zaatakowanych). W sumie łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z kryptokoparkami wzrosła z 2,7 mln w 2017 roku do 5 mln w roku bieżącym. Pięć razy częściej też użytkownicy mobilnych urządzeń zetknęli się z tą formą cyberataku.

Nasza analiza ekonomicznego tła cyberprzestępczego kopania kryptowaluty oraz przyczyn rozpowszechnienia tego zjawiska w niektórych regionach wskazuje na wyraźną korelację: im łatwiej rozprzestrzeniać nielicencjonowane oprogramowanie, tym więcej wykrytych incydentów cyberprzestępczej aktywności w tym zakresie. Można powiedzieć, że aktywność, która zasadniczo nie jest postrzegana jako niebezpieczna, czyli pobieranie i instalowanie podejrzanego oprogramowania, leży u podstaw prawdopodobnie najważniejszego w roku zjawiska dotyczącego cyberzagrożeń – zauważa Jewgienij Łopatin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab. | CHIP