Więcej ataków kryptokoparek niż ransomware

Fot. Pinterest

Najnowszy raport Kaspersky Lab pokazuje, że w 2018 roku o 83% wzrosła liczba ataków opierających się na kopaniu krytpowaluty. Ataki te polegają na zainfekowaniu urządzenia i potajemnym wykorzystywaniu mocy obliczeniowej w celu wydobywania kryptowalut. Najwięcej infekcji przeprowadzono w marcu br. (1,2 mln urządzeń użytkowników zostało zaatakowanych). W sumie łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z kryptokoparkami wzrosła z 2,7 mln w 2017 roku do 5 mln w roku bieżącym. Pięć razy częściej też użytkownicy mobilnych urządzeń zetknęli się z tą formą cyberataku.

Nasza analiza ekonomicznego tła cyberprzestępczego kopania kryptowaluty oraz przyczyn rozpowszechnienia tego zjawiska w niektórych regionach wskazuje na wyraźną korelację: im łatwiej rozprzestrzeniać nielicencjonowane oprogramowanie, tym więcej wykrytych incydentów cyberprzestępczej aktywności w tym zakresie. Można powiedzieć, że aktywność, która zasadniczo nie jest postrzegana jako niebezpieczna, czyli pobieranie i instalowanie podejrzanego oprogramowania, leży u podstaw prawdopodobnie najważniejszego w roku zjawiska dotyczącego cyberzagrożeń – zauważa Jewgienij Łopatin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.