Intel Optane Memory w laptopie – co zmienia i jak działa?

Intel wprowadził Optane już dwa lata temu. Trudno powiedzieć, by przyjęły się one na rynku. Powodem jednak nie jest wada samej technologii, a raczej brak należytego zrozumienia, jak ona działa. Wyjaśniamy na przykładzie laptopa Acer Nitro 5 co zmienia w codziennej pracy zastosowanie pamięci Intel Optane.

Instalacja Intel Optane

Skoro Optane Memory to tak nietypowy sprzęt, to jak go zainstalować? Po włożeniu modułu do gniazda M.2 należy uruchomić komputer i zainstalować oprogramowanie Intel Rapid Storage. Tam wybieramy włączenie modułu. Następnie restartujemy komputer. Trzeba pamiętać, że optymalne działanie Optane’a jest widoczne po kilku sesjach pracy z komputerem. System musi „nauczyć się” naszego sposoby używania komputera, by wiedzieć które pliki trzymać na szybkim nośniku w którym momencie.

Zarówno instalacja, jak i wyłączenie modułu Optane jest bardzo proste. Tylko po co (poza zastosowaniem testowym) w ogóle go wyłączać?

Jak to działa w praktyce?

Optane’a trudno jest traktować jak zwykły nośnik danych. Dlatego tradycyjny test niewiele tu da, bo wykaże jedynie, że jako nośnik Optane jest szybki i… zbyt mało pojemny by zrobić cokolwiek. Tym samym postawiliśmy na testy użytkowe. Sprawdzamy w codziennych zadaniach co daje zainstalowanie Optane w komputerze. Najpierw jednak, by pokazać jak wygląda wpływ Optane na typowe testy syntetyczne – zobaczmy jak wyglądają wyniki z włączonym i wyłączonym modułem Optane. Do testów wybraliśmy PCMark 10 i PassMark 9.0. Obydwa testy mierzą wydajność ogólną, wykazując też wyniki cząstkowe, w tym dla pamięci masowej.

Wynik z włączonym modułem Intel Optane Memory. Różnica niby nie jest wielka, ale w użytkowaniu więcej niż dostrzegalna.
Wynik w PCMark 10 bez uruchomionego Optane’a.

Różnica jest widoczna, chociaż nie jest naturalnie tak duża jak przy wymianie dysku na szybki SSD. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to rozwiązanie pozwala zachować dużą pojemność dysku talerzowego.

Wynik uzyskany bez Optane’a. Zwróćcie uwagę szczególnie na sekcję Disk Mark.
Dołożenie Optane’a wpłynęło bardzo widocznie na wynik cząstkowy dotyczący wydajności dysku. Nic dziwnego, Optane rzeczywiście zmienia wiele w pracy nośnika.

Mierzenie czasu uruchamiania komputera z systemem Windows 10 to może niezbyt wyszukana, ale przemawiająca do wyobraźni metoda porównania działania tego samego systemu z Optane i bez. Różnica jest, mówiąc delikatnie, zauważalna. Mierzymy czas od przyciśnięcia przycisku do pojawienia się pulpitu z ikonami.

Także różnica w popularnych czynnościach jest dostrzegalna. Zaraz po uruchomieniu systemu włączamy przeglądarkę Google Chrome 70.0.3538.77 z kilkoma wtyczkami (GMail i AdBlock) wraz z wczytaniem strony startowej (google.com).

Różnica może nie jest tak spektakularna jak przy uruchamianiu całego komputera, niemniej jednak łatwo ją zauważyć, zwłaszcza, jeśli komputer robi coś jeszcze, co wymaga operacji przeprowadzanych na dysku. Kopiujemy więc naszą paczkę testową na nośnik zewnętrzny i w tym samym czasie uruchamiamy przeglądarkę.

Czas uruchamiania gry World of Warships oczywiście także będzie krótszy w przypadku konfiguracji z Optane na pokładzie. Rzecz w tym, że nie tylko samo uruchamianie programu uległo skróceniu.

Także szybciej niż w przypadku konfiguracji z wyłączonym Optane’em, mogliśmy przejść z ekranu ładowania do właściwej gry. W tym tytule nie zmienia to wiele, pozwala jednak napisać nieco więcej na zespołowym czacie i podejrzeć rozmieszczenie sojuszniczych okrętów. Podobne zmiany dotkną jednak wszystkich gier sieciowych. Także tych, w których, jak np. w Battlefield 1, można dołączyć do już toczącej się rozgrywki. Wówczas posiadacze konfiguracji wyłącznie z dyskiem talerzowym, mogą zwyczajnie znaleźć się na mapie dużo później niż gracze grający na komputerach z dyskami SSD. Lub modułami Optane właśnie.

Na kolejnej stronie piszemy czy taki rodzaj pamięci ma sens.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.