Intel Optane Memory w laptopie – co zmienia i jak działa?

Intel wprowadził Optane już dwa lata temu. Trudno powiedzieć, by przyjęły się one na rynku. Powodem jednak nie jest wada samej technologii, a raczej brak należytego zrozumienia, jak ona działa. Wyjaśniamy na przykładzie laptopa Acer Nitro 5 co zmienia w codziennej pracy zastosowanie pamięci Intel Optane.

Optane Memory – czy to ma sens?

Parę razy wyraziłem opinię, także w prywatnej rozmowie z przedstawicielami Intela w Polsce, że moim zdaniem Optane Memory niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne zagrożenia. To przysłowiowy „miecz o dwóch ostrzach”: z jednej strony pozwala na szybszą i bardziej komfortową pracę na komputerach, w których znajduje się nośnik talerzowy. Robi to całkiem dobrze i, przyznaję, pod wieloma względami może „nabrać” użytkownika. że w środku znajduje się nośnik SSD (chociaż z pewnością nie żaden z szybkich modułów PCIe). Z drugiej jednak strony popularyzacja Optane’a podtrzymuje dalsze życie systemów z dyskami HDD, które w mojej opinii, poza zastosowaniami specjalistycznymi (składowanie „ciężkich” danych, praca w wielopoziomowych macierzach RAID gdzie potrzeba szybkości, ale i bezpieczeństwa danych) należy wysłać już na zasłużoną emeryturę.

Jednocześnie Intel Opatne Memory robi dobrze to, do czego został stworzony. To pamięć spełniająca rolę uzupełnienia nośnika danych, a nie sam nośnik. Czy Optane może przydać się także w konfiguracjach z dyskami SSD? Owszem, ale jego wpływ wówczas będzie marginalny. Moduł ten najlepiej współdziała z dyskami talerzowymi. Jednocześnie nie sprawi on, że HDD zacznie działać z taką samą prędkością co SSD. Po prostu uczyni użytkowanie komputera z dyskiem magnetycznym mniej uciążliwym. Wielu klientów jeszcze przez długi czas nie da się przekonać do konfiguracji z dyskami SSD i dla handlujących takimi maszynami sieci elektromarketów Optane Memory może być dobrą metodą na przyzwoite działanie tych maszyn, mimo starych nośników danych.

Reklama

Jest tylko jedno „ale”. Cena. Był moment, gdy pamięci Intel Optane kosztowały nawet poniżej 90 złotych. Dziś za najmniej pojemny (16GB) moduł musimy zapłacić około 130 złotych. Mniej więcej tyle samo kosztują najtańsze 120-gigabajtowe SSD na złączu SATA. Jednak operacja przeniesienia się na SSD może nie być łatwa, szczególnie gdy na partycji systemowej mamy wiele danych. To jak przenieść się na nośnik SSD opisywaliśmy w tekście poradnikowym. Jeśli Optane Memory stanieje, wówczas może być świetnym rozwiązaniem także przy najtańszych nowych maszynach, przeznaczonych do podstawowych działań biurowych i domowych.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.