robot kelner

Roboty wspólnie z niepełnosprawnymi obsługują klientów japońskiej kawiarni

Osoby ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) mogą pracować w tokijskiej kawiarni jako... kelnerzy. Przy czym wcale nie muszą wychodzić z domu. Zadaniem zatrudnionej osoby jest bowiem zdalne sterowanie robotycznym kelnerem.

Niepełnosprawni za godzinę pracy otrzymują równowartość około 33 złotych (1000 jenów), czyli tyle ile wynosi stawka godzinowa w Japonii na podobnym stanowisku. Kawiarnia nazywa się „Time of Eve”, jej nazwa nawiązuje do anime o tym samym tytule, w którym dużą rolę odgrywają androidy.

Robotyczni kelnerzy mają nieco ponad metr wysokości. Maszyny zostały stworzone przez japońską firmę Ory, która specjalizuje się w produkowaniu urządzeń wspierających osoby niepełnosprawne. Roboty OriHime-D potrafią rozmawiać z klientami, przenosić przedmioty i poruszać się.

Reklama

Pomysł na tak nietypowe zastosowanie robotyki został sfinansowany za pomocą kampanii crowdfundingowej. Kawiarnia była czynna krótko, raptem dwa tygodnie, tyle bowiem potrzebowała firma, by przeprowadzić pierwsze testy. Jest duża szansa, że w 2020 roku nietypowa kawiarnia zostanie ponownie, już na stałe, uruchomiona. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.