Chromebook

TEST: ciekawy, względnie tani tablet Acer Chromebook Tab 10 z rysikiem Wacoma

Co zrobić, żeby szkoła była przyjemniejsza? Według Google'a i Acera, należy zastąpić książki i zeszyty tabletem wyposażonym w cyfrowe pióro. Moim zdaniem, jako rodzica dzieci w szkole podstawowej, to interesujący pomysł. Mam nadzieję, że uda się go zrealizować nie tylko w USA, ale również w Polsce. Sprawdźmy, jakim urządzeniem jest Chromebook Tab 10.

W skrócie

 • wbudowany rysik
 • wysoka jakość wyświetlanego obrazu, jasny panel IPS QXGA
 • system odporny na awarie
 • błyskawiczny rozruch
 • stosunkowo krótki czas pracy na baterii
 • plastikowa obudowa
 • głośniki wyraźnie gorsze od konkurencji (iPad)
 • brak modemu 3G bądź LTE

Acer Chromebook Tab 10 korzysta z systemu Google Chrome oraz aplikacji w chmurze, co zmniejsza ewentualny kłopot z utratą danych w przypadku uszkodzenia sprzętu. Sam tablet jest szybki i dobrze wyważony, przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, którzy chcieliby skorzystać z edukacyjnych projektów promowanych przez Google. Dołączony i chowany w obudowie rysik to kolejna zaleta sprzętu z Tajwanu.

Nowoczesna szkoła w Polsce XXI wieku… wciąż brzmi jak oksymoron. Niemal w każdej dziedzinie życia zaszły w ostatnich latach głębokie zmiany, za którymi stoi cyfrowa rewolucja. Niestety polska szkoła opiera się temu trendowi nad wyraz skutecznie. A przecież nie trzeba odkrywać Ameryki. Wzór na dobrą nowoczesną szkołę mamy prawie za miedzą, bo w niedalekiej Finlandii. W tym kraju dzieci nie ślęczą godzinami nad pracą domową i nie noszą kilkukilogramowego plecaka ze wszystkim książkami, jakie mogą się przydać. Po prostu korzystają ze zdobyczy cywilizacji, np. takiego tabletu, jaki właśnie w CHIP-ie testujemy.

Timothy D. Walker, autor książki „Fińskie dzieci uczą się najlepiej”, wspomina między innymi o korzystaniu przez nauczycieli z narzędzia Google Classroom, które popularnością cieszy się przede wszystkim w USA

Tabliczka dla szkół

Acer, producent komputerów w tym tzw. chromebooków, postanowił wprowadzić na rynek pierwszy tablet z systemem Chrome OS. Został on opracowany z myślą o uczniach i ich nauczycielach. Sam tablet oczywiście jest ważny, ale dodatkowego sensu jego działaniu nadaje projekt „Google dla edukacji”. Jest to komplet narzędzi-usług takich jak G Suite, Classroom, Gmail oraz Kalendarz. Do tego można dołączyć całą gamę innych, jak Mapy, YouTube czy bardzo efektowne – Google Expeditions.

Na Amazonie Chromebook Tab 10 kosztuje 360 euro, czyli równowartość 1500 złotych. Polska cena to 1400 złotych.

Ponad 4,5 kg (!), tyle waży zestaw książek i zeszytów dźwiganych na co dzień przez ucznia czwartej klasy – a wystarczyłoby zastąpić całą tę „makulaturę” poręcznym tabletem, który waży 1/10 fizycznego bagażu

Co to jest chromebook i Chrome OS?

Chromebook to laptop, który działa w oparciu o system Chrome OS bazujący na Linuxie i przeglądarce Google Chrome. Czym więc różni się chromebook od innego urządzenia z Linuxem lub Windowsem?

 • Komputer z Windows wykorzystuje programy a Chromebook lekkie aplikacje, które mniej obciążają system. Mogą być instalowane tylko ze sklepu Google Play, dzięki czemu powinniśmy uniknąć ryzyka pobrania np. złośliwego oprogramowania.
 • Zwykłe komputery z Windows przechowują pliki i programy na lokalnym dysku – Chromebooki synchronizują wszystko z chmurą. Niewielka pamięć wewnętrzna Chromebooka służy do instalowania aplikacji, natomiast większość danych, jak zdjęcia, pliki wideo, muzyka oraz dokumenty, przechowywana jest na Google Drive.
 • System Chrome OS autorzy pozbawili zbędnych dodatków, które możemy znaleźć w nowych laptopach z systemem Windows. Oczywiście jest to najczęściej wina producentów sprzetu, którzy oprócz systemu Windows instalują całą masę programów działających w tle i obciążających procesor oraz pamięć RAM.
 • Chrome OS to bardzo bezpieczny system, odporny na wirusy. Aktualizuje się bez problemów charakterystycznych dla „okienek”.
O swojej „wyjątkowości” system Google Chrome OS informuje nas na samym początku przygody z chromebookiem

Chromebook Tab 10 – wygodne buszowanie w sieci

Jedną z największych zalet urządzeń z Chrome OS, oprócz odporności na awarię systemu, jest błyskawiczny start. Testowany przeze mnie tablet Acera uruchamiał się wyraźnie szybciej od iPada. Wystarczy kilka sekund i możemy korzystać z wszystkich funkcji urządzenia. Niewątpliwą zaletą jest też integracja Chrome OS z Androidem.

Acer Chromebook Tab był pierwszym na rynku tabletem z Chrome OS – ma wygodne proporcje ekranu i zintegrowany z obudową rysik EMR
Asem w rękawie systemu Chrome OS jest jego integracja z Androidem – mamy do dyspozycji pełnowartościową przeglądarkę Chrome i możemy korzystać z bogatej oferty sklepu z mobilnymi aplikacjami Google Play

Wygląd wzorowany na najlepszych

Rozmiary tabletu Acera są bardzo zbliżone do wymiarów iPada. Z kolei ekran 9,7” oraz rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli przypomina poprzedni model flagowego tabletu Samsunga – Galaxy Tab S3. Jak widać, Acer, konstruując swój tablet, wzorował się na najlepszych rozwiązaniach na rynku. Format ekranu 4:3 pozwala na bardzo wygodne przeglądanie internetu. Przy czym Acer Chromebook Tab jest lepiej wyważony i wygodniejszy do trzymania niż tablety z panoramicznym ekranem (16:9 lub 16:10). Bardzo dobrze czyta się na nim e-booki. Jest to efekt nie tylko odpowiednich proporcji, ale również wysokiej jakości wyświetlanego obrazu.

Proporcje ekranu, długość przekątnej, a także rozdzielczość w tablecie Acera są identyczne jak w godnym naśladowania wzorcu Apple

Pierwsze odczucia po wyjęciu produktu Acera z pudełka miałem mieszane. Wprawdzie tablet jest ładny – niebieski, prążkowany tył obudowy lepiej pasuje do edukacyjnego urządzenia niż smutna czerń czy podatna na zabrudzenia biel. Jednak plastikowa obudowa nie dorównuje połączeniu metalu i szkła w konkurencyjnych produktach z wyższej półki.

Zewnętrznie w tablecie Acera widać, że producent postanowił zaoszczędzić na materiałach

Jest jasne, że mamy do czynienia z urządzeniem przede wszystkim do pracy i nauki, a nie z „designerskim gadżetem”. Tablet wyposażono w kamerę, ale bez lampy LED, więc w trudnych warunkach oświetleniowych będzie problem z jakością obrazu, która nawet w dobrych warunkach jest tylko przeciętna. Chromebook Tab 10 ma wbudowany mikrofon oraz głośniki. Te ostatnie są jednak dość ciche i mniej wyraźne niż np. w nienowym już iPadzie Air 2.


Na drugiej podstronie piszemy o cyfrowym piórze, podzespołach i wydajności tabletu Acer Chromebook Tab 10.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.