logo utorrnet

Unijna lista stron pirackich

Raport Komisji Europejskiej zawiera listę stron, które wg KE mają charakter stron pirackich, czyli naruszających prawo własności intelektualnej. Przy czym opublikowana w raporcie lista zawiera konkretne adresy, a nie tylko informacje o rodzaju strony. Dokument, liczący 39 stron nosi tytuł  nazwie „Counterfeit and Piracy Watch List„, powstał po konsultacjach społecznych: W ramach konsultacji społecznych zebrano ponad 70 odpowiedzi, obejmujących zarówno konsultacje internetowe, jaki i bezpośrednie ankiety w ponad 20 krajach. Większość respondentów to przedsiębiorstwa i stowarzyszenia reprezentujące właścicieli praw autorskich oraz walczące z naruszeniami własności intelektualnej. Osoby fizyczne, kancelarie prawne, izby handlowe i firmy zajmujące się ochroną marek również przesłały swoje uwagi. 

Reklama

Większość stron to wirtualne dyski, zwane w raporcie cyberlocker, serwisy konwertujące pliki, w celu ich umieszczenia np. na YT oraz nielicencjonowane strony pobierające opłaty za pobieranie plików i torrenty. Na celowniku są również firmy hostingowe, rejestratorzy oraz właściciele domen i firmy reklamowe czerpiące dochody z pirackich stron.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.