plakat kampanii społecznej "dziecko w sieci"

41-latek podrywał dzieci na czacie „Fortnite”

Na jego komputerze znaleziono nieprzyzwoite zdjęcia i filmy przynajmniej jednej ofiary.

41-letni mężczyzna, mieszkaniec Florydy, został aresztowany i oskarżony o nagabywanie dzieci i skłanianie ich do czynności seksualnych, do czego wykorzystywał czat gry „Fortnite”. Na komputerze oskarżonego, Anthony’ego Gene’a Thomasa z Broward County znaleziono zdjęcia i filmy co najmniej jednej nieletniej ofiary. Policja stanu Floryda uważa, że poszkodowanych może być 20 innych osób.

– Ta sprawa jest niepokojąca nie tylko dlatego, że wiąże się z pornografią dziecięcą, ale także dlatego, że do komunikacji z ofiarą wykorzystano popularną grę online – powiedziała prokurator generalna stanu Floryda Ashley Moody.

Tryb battle royale w „Fortnite” to gra, w której gracze mogą ze sobą współpracować, także z obcymi osobami. Czat głosowy nie jest moderowany i można go wprawdzie wyłączyć, ale znacząco utrudnia to kooperację. Polska „Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę” (wcześniej „Dzieci w sieci”) od wielu lat propaguje bezpieczne zachowanie i nakłania rodziców do większej baczności. Nigdy bowiem nie wiadomo, ile tak naprawdę lat ma ten „Wojtek”.