wydawanie e-dowodów

E-dowód już w marcu

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

18 stycznia informowaliśmy o tym, że Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zakończyło testy blankietów e-dowodu. Teraz poznaliśmy dokładną datę wprowadzenia dowodów osobistych z czipem. Już 4 marca można będzie składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokumenty tożsamości będą podobne do obecnie stosowanych, z tą różnicą, że na wbudowanym układzie scalonym znajdzie się zdjęcie biometryczne i inne dane osobowe. Wymiana będzie rozłożona na 10 lat, a w pierwszej kolejności nowe dowody osobiste otrzymają osoby, którym kończy się ważność starych dokumentów.

— E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną — mówi w rozmowie z CHIP-em Marek Zagórski, minister cyfryzacji. — Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

nowe dowody tożsamości z wbudowanym czipem
Nowe dowody osobiste poza wbudowanym czipem niewiele będą się różniły od dotychczasowych (graf. Ministerstwo Cyfryzacji)
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.