Laptopy Asus ROG

Nowe laptopy dla graczy z serii ASUS ROG

Jest też imponujący "statek-matka".

ROG Zephyrus S GX701

17-calowy, duży, a jednocześnie dość lekki laptop, dodatkowo o wydajności pozwalającej się mierzyć z nowymi grami? Jeszcze całkiem niedawno podobne życzenie było dość niedorzeczne. Dziś jego realizacja jest możliwa, a ROG Zephyrus S GX701 to model, którym to właśnie ASUS próbuje osiągnąć.

W obudowie grubości 18,7 mm zmieszczono naprawdę wydajne podzespoły. Procesor Intel Core i7-8750H, kartę graficzną do wyboru: GeForce RTX 2060, RTX 2070 lub RTX 2080 Max-Q. Producent na szczęście nie postanowił kusić nabywców matrycą 4K (pozbawioną większego sensu w 17-calowym laptopie do gier) i tym samym wewnątrz nowego Zephyrusa znajdziemy panel IPS o rozdzielczości FullHD, z obsługą G-SYNC.

W cienkiej obudowie zmieszczono naprawdę wydajne podzespoły – naturalnie pojawia się pytanie jak jest to chłodzone. Mamy nadzieję wkrótce to sprawdzić (fot. ASUS)

ROG Zephyrus S GX531

Bliski kuzyn GX701. 15,6-calowy laptop jest zbliżony stylistycznie do większej konstrukcji, może się jednak pochwalić jeszcze niższa masą (2,1 kg vs 2,7 kg) i mniejszymi wymiarami. Model ten jest właściwie odświeżeniem już istniejącego Zephyrusa. Zmiana dotknęła oczywiście karty graficznej, którą w tym przypadku stanowi GeForce RTX 2080 Max-Q.

ASUS Zephyrus to seria, która ma łączyć cienkie kształty z gamingową wydajnością. Jak dotąd, robi to skutecznie (fot. ASUS)

ROG Strix Hero II – laptop do gier MOBA

ASUS sugeruje graczom do jakich gier mają nadawać się najlepiej konkretne komputery z serii Strix. Laptop ROG Strix Hero II to maszyna poświęcona grom MOBA. W jaki sposób sprzyja temu gatunkowi gier? Zamiast zaakcentowanego bloku klawiszy WASD zastosowano w nim przezroczyste nasadki klawiszy QWER – najczęściej używany w tytułach MOBA.

Zwróćcie uwagę na rząd klawiszy QWER – to dosyć niecordzienny zabieg ze strony producenta (fot. ASUS)

Wewnątrz znajdują się procesory Intel Core 8 generacji oraz karta graficzna GeForce RTX 2060. Taka konfiguracja to więcej niż potrzeba do tytułów MOBA, można więc pokusić się o stwierdzenie, że dla miłośników tego gatunku Strix Hero II powinien wystarczyć na naprawdę długo.

ROG Strix Scar II – dla miłośników FPS’ów

Ten model, zdaniem ASUSa jest stworzony z myślą o rozgrywkach e-sportowych w tytuły FPS. Docenią go więc przede wszystkim fani Counter-Strike’a, ale sądząc po konfiguracji, zadowoleni będą miłośnicy także bardziej współczesnych tytułów o większych wymaganiach sprzętowych.  Model ten pojawi się w dwóch wersjach: 15,6-calowej i 17,3-calowej. W obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z matrycami 144 Hz. Tu zaakcentowano klawisze WASD, najczęściej wykorzystywane w wielu tytułach, nie tylko shooterach fps.

Zaakcentowane klawisze WASD to dosyć powszechny zabieg (fot. ASUS)

W środku znajdą się karty graficzne GeForce RTX 2060 lub RTX 2070, a wydajność ogólną zapewniać mają procesory Intel Core generacji 8. Wydajność, szczególnie w konfiguracji z GeForce RTX 2070, powinna wystarczyć do uruchomienia każdej współczesnej gry w najwyższych ustawieniach obrazu.

ASUS FX505DY TUF Gaming – AMD w ASUSie

Wśród nowości znalazł się też rodzynek – skierowany do graczy laptop bazujący na układzie AMD Ryzen drugiej generacji. Nie będzie on jednak konkurencją dla wymienionych wyżej maszyn gamingowych łączących procesory Intela z nowymi GPU NVIDII. FX505 DY TUF Gaming dysponuje jedynie Radeonem RX 560, a więc kartą o wyraźnie niższej wydajności. Jeżeli model ten zostanie atrakcyjnie wyceniony, będzie rywalizował raczej z jednostkami poprzedniej generacji.

Podsumowanie – nowe grafiki – nowe laptopy

Premiera mobilnych Turingów zmusiła producentów laptopów do odświeżenia oferty. I dobrze – ASUS wyraźnie poszedł nie tylko w wydajność, ale eksperymetuje też z formą. Być może ekscentryczny ROG Mothership się przyjmie, a może będzie rynkową klapą – trudno wyrokować. Poszukiwanie nowej formy należy jednak docenić. | CHIP