TP-Link Archer MR400

TEST: TP-Link Archer MR400 – by internet zawsze był

Pamiętacie program telewizyjny "Teleranek"? Jeśli tak, to jesteście w tej grupie osób, która na początku XXI stulecia z wypiekami na twarzy korzystała z 5-megabajtowej paczki danych w sieciach GSM. Pięć megabajtów?! Dziś 1000-krotnie większą paczkę danych znajdziemy na kuponie w torebce chipsów. A mobilny dostęp do internetu stanowi bardzo często główne medium komunikacji sieciowej w domu lub małym biurze.

Wycisnąć więcej z MR400

Oczywiście, gdyby pozostać przy opcjach podstawowych urządzenie nie zaprezentuje wszystkich swoich możliwości. Dopiero w zakładce ustawień zaawansowanych MR400 pokazuje swoje mocne strony. Wspominaliśmy na początku, że MR400 pozwala na dostęp do Internetu za pomocą łącza 3G/4G, ale także klasycznego portu Ethernet. By przełączyć tryb pracy z łączności komórkowej na ruter Wi-Fi, wystarczy przejść do zakładki Operation Mode

Zmiana dostawcy Internetu? Dla MR400 to nie problem. Wystarczy zmienić tryb pracy.

Rozszerzone możliwości kontroli połączeń 3G/4G zostały zgromadzone w zakładkach:

 • PIN Management – zarządzanie kodem PIN karty SIM
 • Data settings – ustawienie miesięcznych limitów danych komórkowych, alertów z opcją wysyłania ostrzeżeń poprzez SMS
 • Dynamic DNS i ruting statyczny – możliwość określenia przyjaznej nazwy DNS dla publicznego adresu IP routera. Z kolei routing statyczny przyda się w przypadku łączenia różnych segmentów sieci LAN poprzez WAN
 • LAN Settings – w sekcji podstawowej nie mieliśmy możliwości edycji klasy adresowej sieci LAN. Nie mieliśmy także wpływu na DNS-y, adresację DHCP czy statyczne rezerwacje IP. W zaawansowanych opcjach znajdziemy wszystkie niezbędne elementy do zarządzania adresacją sieci LAN
Pakietowa transmisja danych pod kontrolą.

W zakresie funkcji karty SIM ruter oferuje również obsługę wiadomości SMS. Możemy odbierać, wysyłać i tworzyć szkice wiadomości SMS. Rozwiązanie przydatne w przypadku np. aktywacji usług SMS. Nie ma wtedy konieczności przekładania karty SIM do smartfonu.

Wygodny panel do wysyłania i odbierania wiadomości SMS.

Choć TP-Link MR400 oferuje wstępnie skonfigurowaną i zabezpieczoną sieć Wi-Fi, to warto przyjrzeć się dokładnej konfiguracji w sekcji Wireless. Znajdziemy tu nie tylko szczegółowe ustawienia sieci Wi-Fi takie jak: typ zabezpieczeń (łącznie z WPA/WPA2 Enterprise), ale także możliwość zmiany szyfrowania, ustawienia kanałów i ich szerokości a także mocy transmisji. Dodatkowe parametry takie jak GI, beacon czy WMM możemy zdefiniować w zakładce Advanced Settings.

Rozszerzone ustawienia sieci bezprzewodowej.

Jeśli zależy nam na wygodnym włączeniu do sieci Wi-Fi, możemy korzystać z mechanizmu WPS. TP-Link został wyposażony w przycisk sprzętowy WPS dzięki któremu połączymy router z urządzeniem klienckim. Drugim sposobem jest wygenerowanie kodu PIN i wpisanie go w trakcie łączenia z siecią Wi-Fi.

Reklama

Coraz więcej użytkowników domowych sieci LAN wykorzystuje je nie tylko w charakterze lokalnych instalacji sieciowych. Urządzenia IoT, inteligentny dom, monitoring IP czy po prostu zdalny dostęp do wewnętrznej sieci w celu skorzystania z dystrybuowanych w niej usług. Tu MR400 pozostawia nam szerokie pole manewru. Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa. Prócz wspomnianej wcześniej kontroli rodzicielskiej router oferuje:

 • Zaporę sieciową wraz z ochroną przed atakami DoS z możliwością kreślenia poziomu filtrowania poziomów wysyłanych pakietów.
 • Filtrowanie usług – umożliwia blokowanie określonych typów usług sieciowych od typowych – jak ruch http/https, przez połączenia VPN, na definiowaniu własnych reguł i polityk blokad kończąc
 • Kontrolę dostępu – to obok kontroli rodzicielskiej drugi mechanizm pozwalający na blokowanie komunikacji sieciowej dla urządzeń podłączonych do sieci LAN
 • ARP Binding – tworzy pary MAC adres urządzenia i adres IP, co pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństw w zakresie np. podmiany adresu IP i obejścia np. kontroli rodzicielskiej czy kontroli dostępu
Rozbudowane opcje zapory sieciowej uwzględniającej ataki DoS.

Ustawienie elementów bezpieczeństwa nie wyczerpuje możliwości MR400 w zakresie komunikacji internetowej i wewnętrznej sieci LAN. Dzięki kształtowaniu ruchu sieciowego nawet w najbardziej zatłoczonej sieci lokalnej będziemy mogli komfortowo korzystać zarówno z zasobów lokalnych jak i internetowych. W TP-Link do kształtowania ruchu służy QoS. Mechanizm pozwalający na priorytetowanie ruchu sieciowego na podstawie protokołów internetowych ale także na podstawie urządzeń sieciowych. Określając maksymalna przepustowość łącza możemy zdefiniować 3 priorytety: niski, średni i wysoki przyporządkowując im procentową wartość przepustowości. Na tej bazie określamy reguły QoS.

Prosty w konfiguracji a jednocześnie skuteczny mechanizm kształtowania ruchu QoS.

TP-Link prezentując MR400 nie zapomniał o tak banalnych rzeczach jak przekierowania portów, port triggering, strefie DMZ czy UPnP. Dwie pierwsze funkcje z pewnością przydadzą się użytkownikom, którzy chcieliby udostępniać określone usługi czy urządzenia w Internecie. Oprócz przekierowań możemy także wykorzystać jeszcze jedną – znacznie bezpieczniejszą technologię – wirtualne sieci prywatne.

W ruterze znajdziemy aż 3 typy połączeń i protokołów VPN: OpenVPN, PPTP, IPSec. W przypadku OpenVPN połączenia realizowane są nie za pomocą kont użytkowników, a certyfikatów. Wystarczy uzupełnić informacje dotyczące adresacji podsieci VPN, zdecydować czy użytkownik będzie miał dostęp do sieci lokalnej czy też Internetu a następnie wygenerować certyfikat i zaimportować go do klienta VPN. Protokół IPSec idealnie spełni swoje zadanie np. spinając zdalne segmenty sieci LAN w jedną sieć rozległą.

Konfiguracja serwera VPN OpenVPN zajmie nie więcej niż 2 minuty.
Wygenerowany plik OVPN można zaimportować do klienta OpenVPN.

Testy rutera LTE

Przygotowując testy chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić:

 • Szybkość i stabilność połączeń 4G LTE
 • Pokrycie zasięgiem Wi-Fi określonej lokalizacji
 • Wydajność sieci Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz
 • Wydajność połączeń przewodowych

Podczas testów łączności 4G/LTE wykorzystaliśmy kartę SIM sieci Vinking Mobile. W trakcie testów do rutera było podłączone dwa urządzenia, które standardowo korzystały z dostępu do stron internetowych czy usług multimedialnych. W trakcie testów mierzyliśmy szybkość pobierania i wysyłania danych z wykorzystaniem serwisu Speedtest.net. Szybkość pobierania i wysyłania danych była bardzo dobra i niezależnie od pory dnia mogliśmy liczyć na wartości od 50-70 Mb/s w kierunku pobieranie oraz od 15-20 Mb/s w kierunku wysyłanie. Oczywiście powyższe wartości mogą być różne dla różnych operatorów a także dla różnych nadajników i ich obciążenia, a także odległości od BTS-a. W naszym przypadku byliśmy oddaleni od nadajnika o około 800 metrów, zaś zasięg MR400 określał na 80%.

Dla porównania wykonaliśmy dodatkowe testy, w których ruter korzystał z sieci otvarta.pl (zbudowaną na bazie Plus) ze stałym publicznym adresem IP i pełnił rolę łącza zapasowego. W trakcie kilku testów bez problemu obsługiwał łącze zapasowe oraz m.in. połączenia OpenVPN. Wyniki wydajności sieci LTE były na podobnym poziomie jak w Viking Mobile.

Test speedtest – wczesny poranek.
Test speedtest – południe.
Test speedtest – po południu.

Test pokrycia zasięgiem przeprowadziliśmy w parterowym domu o powierzchni ok 75 m.kw. Na grafikach poniżej zaprezentowano plan pomieszczeń oraz lokalizację rutera. Czerwone markery wskazują poziom sygnału w dBm w poszczególnych miejscach testowych. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni dystrybucją sygnału Wi-Fi. Szczególnie dobrze wyniki wyglądają w pasmie 2,4 GHz, gdzie wartość dystrybuowanego sygnału nie spadła poniżej -60 dBm. W paśmie 5 GHz wyniki są równie dobre, choć w najdalszych miejscach, gdzie sygnał był tłumiony przez ściany dało się zauważyć spadek do poziomu -70 dBm.

Pokrycie zasięgiem – częstotliwość 2,4 GHz.
Pokrycie zasięgiem – częstotliwość 5 GHz.

Aby zweryfikować szybkość transmisji danych wykonaliśmy test, w którym serwer testowy został podłączony do jednego z portów Ethernet, z kolei klient sieci Wi-Fi w postaci komputera z adapterem Asus PCE-AC88 transmitował dane do i z serwera. Jak łatwo wywnioskować ze specyfikacji przełącznika wyniki transmisji danych będą ograniczane przez przełącznik o szybkości 10/100 Mb/s. I tak niestety jest.

O ile w większości punktów testowych uzyskaliśmy wyniki bliskie 100 Mb/s, to warto pamiętać, że połączenie radiowe w paśmie 2,4 GHz może zostać zestawione z szybkością do 450 Mb/s a w pasmie 5 GHz – 867 Mb/s. A to pozwala bez trudu uzyskiwać szybkości 150-170 Mb/s dla częstotliwości 2,4 GHz i około 400-450 Mb/s w paśmie 5 GHz.

Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie szybkości w badanych punktach testowych, które zaznaczone są na grafice.

Częstotliwość 2,4 GHz
Punkt pomiarowy
Pobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
19897
29590
39493
49092
58379
66762
76862
89290
Częstotliwość 5 GHz
Punkt pomiarowy
Pobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
19797
29692
39593
49493
57973
65049
76763
89392

By zweryfikować wydajność sieci Wi-Fi wykonaliśmy dodatkowy test, w którym do routera podłączyliśmy dwa komputery z adapterami Asus PCE-AC88. Przeprowadziliśmy trzy testy transmisji danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci nadającej na tej samej częstotliwości oraz na różnych częstotliwościach. Wyniki prezentują się następująco:

 • Sieć 2,4 GHz – sieć 2,4 GHz – pobieranie 67 Mb/s, wysyłanie 59 Mb/s
 • Sieć 2,4 GHz – sieć 5 GHz – pobieranie 108 Mb/s, wysyłanie 91 Mb/s
 • Sieć 5 GHz – sieć 5 GHz – pobieranie 209 Mb/s, wysyłanie 202 Mb/s.

Znając maksymalną prędkość połączenia, które może zestawić MR400 w przypadku sieci bezprzewodowych nie byliśmy zaskoczeni, że uzyskaliśmy wysokie wartości bliskie 100 Mb/s. I tak połączenia pomiędzy dwoma komputerami w sieci przewodowej pozwalają na pobieranie danych z szybkością 99,3 Mb/s oraz ich wysyłanie o 0,1 Mb/s wolniej. Wymiana danych pomiędzy połączeniami WAN i LAN odbywa się z podobną szybkością. Jeśli chodzi o wydajność sieciową i liczbę możliwych do nawiązania sesji, to w sieci LAN możemy liczyć na wartości rzędu 26800, z kolei połączenie poprzez LTE pozwala na zestawienie do 1290 jednoczesnych sesji.

Reklama

TP-Link obrał słuszną drogę rozwijając serię ruterów z modemem LTE. Coraz więcej możliwości konfiguracyjnych, stabilna praca, prosta konfiguracja. Bardzo dobra wydajność sieci bezprzewodowej jak i modemu LTE. Szkoda tylko, że ograniczeniem możliwości bezprzewodowej i przewodowej komunikacji jest przełącznik Fast Ethernet. Rozwiązanie MR400 idealnie sprawdzi się wśród grupy użytkowników, która wymaga przede wszystkim stabilnego rozwiązania do współdzielenia łącza LTE. A jednocześnie stanowi doskonałą alternatywę dla łączy miedzianych czy po prostu jako przenośny koncentrator sieci LAN.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.