Brutalne gry nie wpływają na agresję nastlolatków

Badacze z Oxford Internet Institute sprawdzili, czy brutalne gry wideo są przyczyną agresywnych zachowań nastolatków. Raport opublikowany w Royal Society Open Science mówi wyraźnie – granie w nie ma żadnego wpływu na występowanie agresywnych zachowań.

W badaniu wzięła udział grupa 1004 brytyjskich 14- i 15-latków i ich opiekunowie. Badanie miało sprawdzić, czy prawdziwa jest teza o bezpośrednim wpływie grania w brutalną grę na zachowanie młodzieży. Naukowcy, Andrew K. Przybylski i Netta Weinstein, przeprowadzili z nastolatkami wywiady, w których wypytywali, o gry, w które grali przez ostatni miesiąc. Następnie wypytali opiekunów, czy zauważyli, by zmieniło się zachowanie podopiecznych, po tym jak grali w brutalne gry. Według Andrew Przybylskiego przekonanie, że brutalne gry wideo napędzają agresję w świecie realnym, jest popularne, ale nieprawdziwe. Mimo zainteresowania tematem ze strony rodziców i decydentów politycznych badania nie wykazały, że istnieją powody do obaw.” Pełną treść raportu znajdziecie tutaj.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.