Elektrownia solarna w kosmosie

Elektrownia orbitalna to najnowszy pomysł naukowców z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST). Zadaniem elektrowni będzie pozyskiwanie energii słonecznej i przesłanie jej na Ziemię. Umieszczony na orbicie układ fotowoltaiczny znajdowałby się ponad chmurami, byłby więc nieustająco zasilany energią słoneczną.

Reklama

Według chińskiego serwisu Science and Technology Daily w mieście Chongqing rozpoczęła się już budowa eksperymentalnej elektrowni kosmicznej. Największym problem jest  dla naukowców opracowanie sposobu przekazywania gromadzonej energii na Ziemię. Rozważane pomysły to przekazywanie energii za pomocą mikrofal lub wiązki światła laserowego.

Testowe wzniesienie stacji na orbitę planowane jest na lata 2021-2025. Chiny stałyby się wówczas pierwszym krajem, wykorzystującym ten sposób pozyskiwania energii słonecznej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.