TEST: 9 najlepszych plecaków do miasta

Jak bardzo mężczyźni nie śmialiby się z żartów o tym, co mieści się w damskiej torebce, prawda jest taka, że sami lubią mieć przy sobie całkiem dużo różnych rzeczy. Osobiście uważam, że nie ma na noszenie tych różności lepszego sposobu, niż dobry plecak. Zebrałem i gruntownie przetestowałem 10 z nich, żeby móc wam powiedzieć, który jest najlepszy.

Dicota Backpack Active XL

Duży. Nowoczesny. Sportowy. To najkrótszy opis plecak Dicoty. Kiedy weźmiemy go do ręki wrażenie robi bardzo niska waga w stosunku do rozmiarów. Uzyskana dzięki zastosowaniu w głównej konstrukcji cienkiej, chociaż gęstej tkaniny poliestrowej oraz jeszcze cieńszego poliestru rip-stop we wnętrzu. Model Active XL waży tylko 800 gramów.

To plecak szeroki, ale raczej płaski i nie wykazujący tendencji do wybrzuszania się – ceną za dość zgrabną sylwetkę jest zaskakująco niska praktyczna pojemność, o czym napiszę niżej.

Plecak Dicota Backpack Active XL

System nośny i wyposażenie

Szelki mają bardzo wyraźne profilowanie, które dobrze się sprawdza przy dużym obciążeniu – przy małym plecak jest tak lekki, że praktycznie nie czuć go na plecach. Wysokość pasa piersiowego jest regulowana płynnie, a wszyty fragment elastycznej taśmy zapewnia dobre dopasowanie. Użyte taśmy i klamry sprawiają wrażenie mocno „budżetowych” i nie budzą zaufania jeśli chodzi o ich solidność, ale przez dwa miesiące testów żadnej z nich nic się nie stało.

Podobnie jak w innych elementach plecaka, także w przypadku uchwytu transportowego widać, że dla projektantów najważniejsza była niska waga: to po prostu kawałek taśmy wszyty wraz z mocowaniem szelek.

Wielkim plusem tego plecaka są jego zamki. Wszystkie chodzą niezwykle gładko i pewnie, sprawiając że każdą kieszeń czy komorę da się otworzyć bez wysiłku i szarpania się, nawet lewą ręką przez prawe ramię, w czasie gdy kolanem przytrzymujemy plecak. Ciekawostką jest niewielka pętelka wszyta przy końcu zamka do komory przeznaczonej na laptopa: w połączeniu z oczkiem znajdującym się na suwaku może posłużyć ona za (bardzo prymitywne) zabezpieczenie antykradzieżowe.

Szerokość plecaka sprawia, że lepiej będą się z nim czuły osoby obdarzone szerszymi barkami i plecami. Dolna poduszka opiera się wygodnie na biodrach, a jej spora grubość sprawia, że tył plecaka odstaje tu nieco od pleców, dając lepszy dostęp powietrzu.

Wnętrze

Dicota Active to taka TARDIS, tylko że na odwrót. Jest zdecydowanie mniejszy w środku, niż na zewnątrz. Bardzo szeroko otwierana komora główna oferuje doskonały dostęp do swojej zawartości, ale zarówno fakt tak głębokiego otwierania, jak i obecność kieszeni na drobiazgi naszytych z obu stron wewnątrz komory bardzo ograniczają faktyczną możliwość naładowania do środka większych rzeczy. Po prostu albo się nie zmieszczą (komora ma ściany zwężające się ku przodowi), albo będą wypadały przy szybkim otwarciu (jak wspominałem, suwaki niemal nie stawiają oporu), albo będą bardzo utrudniały dostęp do rzeczy przechowywanych w kieszeniach. Albo wszystko na raz.

Kieszenie wewnętrzne pozostawiają wiele do życzenia. Wszystkie są dość duże, żadna z nich nie jest siatkowa, żadnej też nie da się zamknąć. Drobiazgi takie jak paczka gum do żucia, słuchawki czy wizytownik znikają w nich bez śladu, tylko po to, żeby potem nagle wypaść prosto na ziemię, bo kieszenie umieszczone na szeroko otwieranej klapie komory głównej zaskakująco często znajdują się w pozycji „otworem w dół”. Na pochwałę zasługuje pomysłowa kieszeń z wieszakiem na słuchawki kabłąkowe, jednak większość znanych mi użytkowników woli nosić je w specjalnym, sztywnym pokrowcu.

Karabińczyk na klucze jest, aczkolwiek znajduje się w miejscu niezbyt wygodnym do sięgania, kiedy spieszymy się, trzymając plecak jedną ręką lub kolanem.

Acha, jeszcze jedno – panel organizera został wyposażony w specjalne pętelki na kable, ułatwiające w zamyśle projektantów ładowanie przenoszonych akcesoriów. Nie jestem przekonany do tego rozwiązania, wydaje mi się wydumane i zbędne, ale może dla kogoś z was okaże się przydatne?

Szeroko, ale wciąż bezpiecznie otwiera się dostępna z tyłu plecaka komora na laptopa. Komputer można wyjąć zarówno w górę jak i na bok, przy czym przed wysunięciem się w tą drugą stronę zabezpiecza go zapinany na rzep elastyczny pasek. Jedynym minusem jest utrudniony dostęp, bo komora znajduje się za szelkami i żeby ją otworzyć trzeba je odsunąć. Może to być jednak celowy zabieg projektantów, mający dodatkowo zabezpieczyć nasz cenny sprzęt przed zakusami złodziei.

Na górze plecaka znajduje się jedna niewielka kieszonka – w sam raz na rzeczy wymagające szybkiego dostępu: chusteczki higieniczne, klucze, portfel.

Umieszczona w dolnej części pleców „ukryta” kieszeń ma w zamyśle projektantów posłużyć do przechowywania dokumentów czy pieniędzy podczas wędrówki przez okolice o nie najlepszej reputacji. Przyznam się, że nie przeprowadziłem testów terenowych z amatorami cudzych pieniędzy, natomiast dobór lokalizacji kieszonki wydaje się optymalny jeśli chodzi o połączenie maksymalnego utrudnienie dostępu (złodziejowi) kiedy mamy plecak na plecach i możliwie największej wygody dostępu (dla nas) kiedy plecak zdejmiemy.

PODSUMOWANIE: Dicota Backpack Active XL

Bardzo lekki (tylko 800 gramów przy 23l pojemności!) i wygodny w noszeniu plecak, który jednak pod względem ergonomii i rozplanowania wnętrza wypada raczej słabo. Wszystkie elementy projektu sprawiają, że przestrzeń gdzieś znika, a rozmieszczenie i rozmiary kieszonek organizera wydają się nieprzemyślane. Na plus na pewno należy zapisać niską cenę i dobrą jakość wykonania.

Skrócona specyfikacja: 

Dicota Backpack Active XL
Pojemność: 23l
Waga: 0,8 kg
Wymiary: 50,5x34x19 cm
Cena: 252 zł

SPIS TREŚCI (na skróty):
Wstęp, co to jest EDC, jak testowaliśmy? >>
Test Dicota Backpack Active XL [TU JESTEŚ]
Test Helikon-Tex Raider >>
Test Helikon-tex EDC Pack >>
Test Thule Paramount 29l >>
Test Thule Subterra 23 >>
Test TNF Kabyte >>
Test TNF Recon >>
Test Victorinox Rolltop laptop Backpack >>
Test Wenger Carbon 17″ Macbook Pro Backpack >>
Podsumowanie, tabela z danymi, Jaki plecak wybrać? >>

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.