lg g7 fit

TEST: LG G7 Fit – poręczny średniak z notchem

Fot. sylwia-zimowska
Smartfon wygląda genialnie i świetnie trzyma się w dłoniach. Ma także bardzo dobry skaner linii papilarnych i funkcję rozpoznawania twarzy. Cała reszta jest bardzo przeciętna lub zauważalnie słabsza od innych modeli z tej samej półki. To smartfon dla osób, które sporadycznie robią zdjęcia za dnia, nie grają w najnowsze gry i korzystają z podstawowych aplikacji.

Wydajność

Już kilka minut po pierwszym uruchomieniu czuć, że smartfonowi brakuje mocy – animacje systemowe są przycinają, niektóre aplikacje włączają się wolno np. YouTube. Nie warto brać tego modelu pod uwagę jeżeli planuje się chociażby grać w najnowsze gry 3D. PUBG czy tegoroczna edycja Asphalt 9 nawet na najniższych ustawieniach graficznych pozostaje daleka od płynności pozwalającej na komfortowe granie. Zagrać można oczywiście, ale trzeba liczyć się z częstym klatkowaniem, przycięciami obrazu i bardzo szybkim nagrzewaniem urządzenia.

lg g7 fit 2

Czterordzeniowy Snapdragon 821 w połączeniu z 4 GB pamięci operacyjnej nie dawały też rady ze zdjęciami RAW wykonywanymi w nocy. Po każdorazowym naciśnięciu spustu w trybie manualnym oprogramowanie zawieszało się i wychodziło do ekranu głównego. Potencjalny klient musi być świadomy, że G7 Fit nie jest demonem prędkości. Do zwykłych czynności typu przeglądanie internetu, używanie komunikatorów, oglądanie filmów czy korzystanie z podstawowych aplikacji w zupełności wystarczy, ale o wykorzystywaniu dobrodziejstw VR czy pamięciożernych gier powinniśmy zapomnieć.

Reklama

Potwierdzają to też benchmarki. W Geekbenchu G7 Fit osiągnął 1813 punktów w teście jednowątkowym i 4226 punktów w teście wielowątkowym. W AnTuTu z kolei urządzenie uzyskało 143 tys. punktów co plasuje go mniej więcej na poziomie LG G6, Xiaomi Mi 8 Lite czy Google Pixela.

Oprogramowanie

LG G7 Fit pracuje na autorskiej nakładce LG bazującej na Androidzie 8.1. Interfejs jest bardzo przejrzysty i schludny. Nie ma tutaj też wielu zbędnych, preinstalowanych aplikacji poza całkiem przydatnymi jak m.in. LG Smart World, które służy do pobierania zawartości takich jak motywy i tapety oraz, Quick Memo do tworzenia notatek oraz Smart Doctora, czyli menadżera zajmującego się optymalizacją urządzenia.

Wśród innych funkcji znajdziemy:

 • LG AirDrive, czyli udostępnianie treści multimedialnych z telefonu na PC
 • Always-on Display działający w trybie ciągłym lub w ustalonym harmonogramie
 • RadioFM
 • LG Mobile Switch, czyli oprogramowanie do przerzucania danych ze starego smartfonu na nowy
 • automatyczne odrzucanie połączeń z numerów prywatnych
 • dołożenie dodatkowych, ekranowych przycisków funkcyjnych (max. 5) takich jak np. zrzut ekranu czy wysuwanie belki powiadomień
 • wykorzystanie przycisków głośności do skrótów np. otwarcia Aparatu
 • tryb obsługi jedną ręką
 • Smart Lock, czyli wykrywanie kontaktu z ciałem
 • liczne ułatwienia dostępu (odczytywanie na głos informacji o dzwoniącym numerze, zoom dotykowy, tryb odwróconych kolorów, rozmiar czcionki, skala szarości, migotanie diody LED przy połączeniach przychodzących i powiadomieniach)
 • pakiet McAfee Safe Family, czyli aplikacja do kontroli rodzicielskiej
 • RemoteCall Service – zdalna pomoc diagnostyczna LG
 • tryb Gry, w którym można szybko zmienić ustawienia wyświetlacza, zrobić zrzut ekranu, czy wyłączyć alerty

Poza wspomnianym już problemem z zapisywaniem plików RAW oprogramowanie działało prawidłowo i gdyby tylko animacje przy poruszaniu się po menu nie były tak toporne, to ciężko byłoby narzekać na cokolwiek.

Bateria

W LG G7 Fit znajdziemy baterię o standardowej pojemności 3000 mAh. Przy zupełnie podstawowych aktywnościach powinna nam wytrzymać od rana do wieczora. Wszystko zależy jednak od Waszych preferencji związanych z ustawieniami jasności ekranu i jego rozdzielczości. Myślę, że nie ma co się łasić na Quad HD+, gdyż na tak niedużej powierzchni ekranu różnica jest praktycznie niedostrzegalna gołym okiem (jedynie filmy 4K prezentują się ciut lepiej). Przy takiej rozdzielczości czas użycia ekranu (SOT) wyniósł mi nieco ponad cztery godziny. Odpalając jakąkolwiek grę czy film na YouTube bateria zużywała się jednak w bardzo szybkim tempie.

Po lewej czas zużycia przy Quad HD+, po prawej przy Full HD

Lepiej jest przy normalnej rozdzielczości Full HD. Bez podpierania się funkcjami oszczędzania energii i przy ustawieniu bardzo jasnego wyświetlacza SOT wyniósł ok. 4 godziny i 45 minut. Jest to przeciętny wynik przy tej pojemności baterii, ale jeżeli tylko nie będziemy oglądać przez kilka godzin filmów czy robić dużo zdjęć to powinniśmy się obyć bez podładowywania w ciągu dnia. Warto dodać, że proces uzupełniania energii jest bardzo szybki. Po zaledwie godzinie i 20 minutach bateria naładowała się od 0 do 100%.

> Na kolejnej stronie opisujemy działanie aparatów

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.