TEST: ruter TP-Link Archer C5400X – dla graczy

Rywalizując w dynamicznych grach sieciowych wiemy jak istotna jest stała, wysoka jakość łącza internetowego. Często zapominamy jednak o tym, że równie ważna jest jakość sprzętu sieciowego zainstalowanego w domu. Przetestowaliśmy gamingowy ruter bezprzewodowy. Przekonajmy się co potrafi i jakie funkcjonalności oferuje.

Pełna ochrona

Mówiąc o uwierzytelnianiu i bezpieczeństwie, warto podkreślić, że TP-Link zadbał o odpowiednią ochronę zarówno sieci LAN, jak i jej użytkowników. Urządzenie zostało wyposażone w firewall SPI, możliwość wyłączenia odpowiedzi na zapytania ICMP, a także MAC Binding czy kontrolę dostępu urządzeń do sieci LAN. Jednak to nie wszystkie możliwości C5400X. W Zakładce Bezpieczeństwo uzyskamy dostęp do pakietu HomeCare, który zawiera kontrolę rodzicielską, antywirusa oraz mechanizm QoS.

Składowe pakietu HomeCare.

Kontrola rodzicielska to zestaw filtrów umożliwiający przydzielenie odpowiednich uprawnień dostępowych do określonych treści w internecie dla poszczególnych urządzeń domowych. Administrator ma do wyboru cztery kategorie wiekowe: małe dziecko (do 7 roku życia), młody nastolatek (8-12 lat), nastolatek (13-17 lat) i młodzież (powyżej 17 roku życia). Dla każdej z grup możemy określić zupełnie inne uprawnienia, jeśli chodzi o kategorie przeglądanych treści internetowych: treści dla dorosłych, hazard, edukacja seksualna, multimedia, pobrane, gry, rozmowy online, media społecznościowe oraz pay and surf. Po aktywowaniu kontroli rodzicielskiej możemy dodatkowo przejrzeć historię przeglądanych witryn internetowych.

Kategoryzowanie filtrowania treści.
Historia przeglądanych witryn internetowych na urządzeniu objętym kontrolą rodzicielską.

Filtry zakładamy na określone urządzenie, a w kolejnych krokach określamy harmonogram dostępu do sieci (liczbę godzin spędzonych w sieci), a także pory snu, czyli czas, w którym pomimo niewykorzystanego limitu dostęp do sieci będzie niemożliwy.

Ograniczenia czasowe kontroli rodzicielskiej.

Ochroną sieci przed złośliwymi treściami zajmie się z kolei antywirus oparty o silnik Trend Micro. Rozwiązanie zawiera w sobie mechanizmy:

  • chroniące przed złośliwymi treściami znajdującymi się bazie Trend Micro
  • system ochrony przed nieuprawnionym dostępem
  • kwarantannę zaatakowanych urządzeń – izolacja zawirusowanych urządzeń

Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz panelowi informacyjnemu możemy na bieżąco śledzić stan zagrożenia, a historia pomaga zweryfikować podejrzane zdarzenia.

Próba pobrania zainfekowanego pliku z Internetu wykryta przez HomeCare.

Ostatni element pakietu HomeCare nie jest bezpośrednio związany z bezpieczeństwem, a bardziej z kształtowaniem ruchu sieciowego w sieci. Nawet najszybsze łącze internetowe na niewiele się zda, jeśli jedno urządzenie będzie wykorzystywało całe dostępne pasmo – np. do pobierania dużych plików. Dlatego też W C5400X możemy włączyć mechanizm QoS, który przydziela priorytety ruchu sieciowego. W TP-Link mamy do dyspozycji dwa tryby. Przydział priorytetów dla aplikacji – np. przydzielając wysoki priorytet dla gier, a niższy dla pozostałych rodzajów transmisji. Przydział dla urządzeń – niezależnie od typu transmisji ruch sieciowy z określonego urządzenia będzie miał wyższy priorytet niż z innych urządzeń. To szczególnie ważny element w przypadku, gdy korzystamy np. z gier online, gdzie liczy się nie tylko szybkość transmisji, ale przede wszystkim czas odpowiedzi infrastruktury serwerów gry.

QoS dla aplikacji.
QoS dla urządzenia.

Jeśli w sieci LAN wykorzystujemy usługi, które powinny być dostępne z zewnątrz, możemy skorzystać z mechanizmów filtrowania, przekierowywania i otwierania portów. Zajmie się tym ALG, który pozwala na aktywację filtrów NAT, serwery wirtualne – umożliwią przekierowanie portów TCP lub UDP, port triggering – zezwoli na otwieranie portów na czas transmisji w zależności od żądań klienta. Ułatwieniem w konfiguracji przekierowań może być także mechanizm UPnP, a jeśli urządzenie w sieci LAN ma być dostępne bezpośrednio z internetu możemy przenieść go do strefy DMZ.

Reklama

Uzyskanie bezpiecznego dostępu do zasobów sieci LAN z internetu będzie możliwe dzięki usłudze VPN, a dokładniej usługom VPN. Ruter oferuje bowiem obsługę protokołu PPTP oraz OpenVPN. W pierwszym serwerze definiujemy zakres adresacji, a także tworzymy konta użytkowników serwera VPN.

Ustawienia serwera VPN PPTP.

W przypadku OpenVPN wystarczy określić numer portu, a także protokół komunikacji. Możemy zdecydować o adresacji IP, a także o tym, czy podłączony klient ma mieć dostęp do sieci LAN czy także do Internetu.

Ustawienia serwera OpenVPN.
Fragment pliku konfiguracyjnego OVPN.

Odrobina przestrzeni

Producent zadbał także o to, by domowy ruter nie był tylko narzędziem do obsługi sieci LAN oraz Internetu. Wbudowane porty USB zapewnią dodatkowe możliwości i funkcje. Po pierwsze do rutera możemy podłączyć nośniki danych – zarówno dyski USB jak i napędy flash. TP-Link doskonale radzi sobie z nośnikami zawierającymi wiele partycji dyskowych. Dane mogą być udostępniane przy użyciu protokołu CIFS/SMB oraz FTP. W przypadku współdzielenia CIFS/SMB mamy do dyspozycji dwa mechanizmy: dostęp anonimowy (bez uwierzytelnienia), dostęp pełny z wykorzystaniem konta admina i dostęp tylko do odczytu dla określonego użytkownika.

Opcje udostępniania danych.

Jeśli na nośniku USB zgromadzimy zasoby multimedialne to TP-Link pozwoli na dostęp do nich z użyciem DLNA. Wystarczy dowolny odbiornik (smartfon czy telewizor) lub aplikacja obsługująca ten standard i możemy cieszyć się domowym centrum multimedialnym.

Multimedia z rutera? Dlaczego nie.

Ruter można także przekształcić w serwer FTP. Dostęp do plików może być zarówno lokalny – w sieci LAN jak i zdalny – dostępny w sieci Internet. Jedyną opcją, którą możemy zmienić w przypadku serwera FTP jest port, na którym będzie działać usługa.

A jak wygląda wydajność takiego rozwiązania? Podłączony do C5400X dysk USB 3.0 bez problemu osiągał wyniki odczytu zapisu na poziomie 115-116 MB/s. Podobne wartości uzyskiwaliśmy przy testach serwera FTP. Zatem wykorzystując dwa porty USB możemy z rutera utworzyć mini serwer sieciowej pamięci masowej a także system do przechowywania kopii zapasowych.

Jeśli jesteśmy przy backupach – podłączone nośniki USB  umożliwiają uruchomienie na ruterze serwera kopii zapasowych Time Machine. To usługa wykorzystywana w systemach Mac OS i umożliwiająca tworzenie backupów komputerów osobistych Apple. Konfiguracja sprowadza się do określenia partycji dyskowej podłączonego nośnika oraz wartości pojemności jaka możne zostać wykorzystana przez mechanizm Time Machine.

C5400X jako serwer kopii zapasowych Time Machine.

 

Ostatnim narzędziem, które rozszerza funkcje C5400X jest możliwość podłączenia do ruter drukarki USB lub urządzenia wielofunkcyjnego. Za pomocą kilku kliknięć ruter staje się podręcznym serwerem wydruku.

Nie jest to klasyczny mechanizm serwera druku – raczej udostępnianie drukarki w sieci LAN. Do prawidłowego działania niezbędne jest narzędzie TP-Link USB Printer Controller. Za jego pomocą łączymy się do rutera, a następnie podłączamy drukarkę lub urządzenie w taki sposób jakbyśmy podłączali ją do portu USB w komputerze.

Test rutera

Testy rutera przeprowadziliśmy w rzeczywistych warunkach w domu o powierzchni ok 75 m2. Procedura obejmowała:

  • Kopiowanie danych z wykorzystaniem połączeń przewodowych – LAN oraz WAN
  • Kopiowanie danych z wielu komputerów na serwer NAS podłączony połączeniem zagregowanym
  • Pomiar jakości i dystrybucji sygnału 2,4 oraz 5 GHz
  • Test szybkości przesyłania danych w sieci 2,4 oraz 5 GHz z wykorzystaniem adaptera PCIe Asus PCE-AC88

W obszarze połączeń LAN-WAN TP-Link C5400X osiąga doskonałe wyniki kopiowania danych. Ruch wychodzący odbywał się z szybkością do 968 Mb/s z kolei pobieranie było realizowane o 10 Mb/s szybciej. Podobne wyniki osiągnęliśmy w przypadku transmisji danych w sieci LAN.

Zagregowane połączenie NAS-a i czterech komputerów, które transferowały dane na serwer wyposażony  w nośniki SSD i macierz RAID 10 pozwoliło na osiągnięcie wyników: 219 MB/s pobieranie oraz 218 MB/s wysyłanie. Oczywiście mówimy tu o sumarycznej szybkości odczytu i zapisu danych dla wszystkich komputerów.

Ruter doskonale spisuje się dystrybuując sygnał sieci bezprzewodowej. Najniższe wyniki pomiarów odnotowaliśmy w najdalszych punktach domu, jednak ich wartość jest i tak bardzo dobra. W żadnym z punktów pomiarowych poziom sygnału nie spadł poniżej -65 dBm. Poniższe grafiki prezentują pokrycie zasięgiem badanej lokalizacji.

Zasięg sieci w paśmie 2,4 GHz.

Zasięg sieci w paśmie 5 GHz, wysokie kanały.

Za chwilę sprawdzimy jak dystrybucja sygnału przekłada się na pomiar szybkości w ośmiu punktach pomiarowych. Do tego celu wykorzystaliśmy adapter PCE-AC88, który jest jak na razie chyba jednym sposobem na określnie szybkości transmisji danych w sieci 802.11ac Wave2, która oferuje przepustowości 2166 Mb/s (cztery strumienie przestrzenne, modulacja i kodowanie 1024QAM 5/6). I jako jeden z niewielu adapterów umożliwia wykorzystanie potencjału sieci 2,4 GHz do 1000 Mb/s (podniesiona modulacja na jednym strumieniu do 1024QAM dająca do 250 Mb/s przy 40-megahercowym kanale). I jak się okazuje jako urządzenie klienckie świetnie współpracuje z C5400X.

W testach sieci 2,4 GHz tylko w jednym punkcie odnotowaliśmy transfer niższy niż 300 Mb/s, zaś maksymalne wyniki wynoszą ponad 440 Mb/s. W paśmie 5 GHz szybkość przesyłania danych nie spadała poniżej 540 Mb/s a maksymalna wartość to aż 746 Mb/s w kierunku pobieranie.

SIEĆ 2,4 GHz 
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1441385
2402381
3394380
4395385
5357355
6221203
7318304
8367348
SIEĆ 5 GHz 
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1746734
2739718
3722714
4725715
5603593
6571559
7545542
8658647

Jak sam producent podkreśla, Archer C5400X to pierwszy ruter dla graczy od TP-Link. I choć pierwszy, to od razu stawiający wysoko poprzeczkę konkurencji. Trzy układy radiowe pracujące z łączną szybkością 5400 Mb/s, system Smart Connect i do tego wydajny 8-portowy switch z możliwością agregacji połączeń LAN i WAN. O optymalne wykorzystanie sieci internet zadba QoS. Nad bezpieczeństwem czuwa pakiet HomeCare wraz z rozbudowaną kontrolą rodzicielską. I nawet jeśli nie jesteście zapalonymi graczami, to C5400X jest bardzo ciekawym rozwiązaniem do wykorzystania w domowej sieci LAN. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.