galaxy s10

Funkcję rozpoznawania twarzy w Galaxy S10 da się łatwo oszukać

Wystarczy filmik lub zdjęcie.

Na kanale Unbox Therapy opublikowano film obrazujący lukę w systemie zabezpieczeń najnowszego flagowca Samsunga. W niedługi czas potem redaktorzy innych stron również udowodnili, że nie jest to odosobniony przypadek. Okazuje się, że Face Unlock, czyli funkcję rozpoznawania twarzy, da się bardzo łatwo oszukać. Wystarczy pokazać smartfonowi film lub zdjęcie prezentujące twarz właściciela urządzenia. S10 odblokowuje się nawet jeżeli ekran wyświetlający film jest zabrudzony odciskami palców.

Wygląda na to, że system biometryczny w nowych flagowcach Samsunga bagatelizuje głębię obrazu, odblaski, kąty widzenia, rozdzielczość – innymi słowy wszystkie rzeczy, przy których algorytmowi bezpieczeństwa powinna się zapalić „ostrzegawcza lampka”. Podobną lukę w zabezpieczeniach miał chociażby Galaxy Note 8.

Na Twitterze pojawił się też wpis Jane Wong, która twierdzi, że funkcja rozpoznawania twarzy w S10 pozwoliła jej uzyskać dostęp do telefonu jej brata. I jak widzicie na poniższym zdjęciu, rodzeństwo nie jest bliźniakami – rysy ich twarzy są do siebie jedynie delikatnie zbliżone.

https://twitter.com/wongmjane/status/1104383599392940037