TEST: Huion Kamvas PRO 13 – ciekawa alternatywa dla tabletów Wacom

„Huion” to po chińsku „Król rysunku”.

Dzięki matowej powłoce końcówka nie podskakuje na powierzchni, a wierzch dłoni nie ślizga się po dłuższej pracy. Mimo to polecam założenie dwupalcowej rękawiczki, która pomaga w płynnych ruchach po powierzchni ekranu. W zestawie znajdziemy kilka wymiennych końcówek dla piórka. Producent zdecydował się na jeden ich kształt i miękkość, ale z doświadczenia wiem, że możliwość ich wybierania jest bardzo kosmetyczna, a po przyzwyczajeniu się i tak używamy tylko jednej.

Na tablecie znajdziemy cztery programowalne przyciski i dotykowy panel w kształcie suwaka. Cztery przyciski to niewiele, ale jeśli mamy w pobliżu klawiaturę, to w zupełności wystarczy. Z łatwością ustawimy na nich najważniejsze skróty klawiaturowe (w przypadku Photoshopa spacja, Ctrl i Alt to konieczność), a na panelu dotykowym swobodnie przełączymy funkcje powiększenia obrazu, pędzla lub przesuwanie obrazu. Funkcji systemowych jest mniej niż w konkurencyjnych tabletach. Na przykład brakuje klawiatury ekranowej i wykrywania dotyku. Ale te które są, działają bez zarzutu i w moim przekonaniu wystarczają do komfortowej, twórczej pracy.

W sieci spotkałem się z negatywną opinią dotyczącą kabla zasilającego. To wielka przesada. Kabel jest zaskakująco dobrze zaprojektowany. Do urządzenia podłączona jest tylko jedna końcówka, a kabel do niej prowadzący jest bardzo lekki i elastyczny. W określonej długości przewód rozdziela się na trzy mniejsze: HDMI, USB i zasilający. Jest to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Długość całości kabla również jest odpowiednia. Jeśli nie chcemy pracować w pozycji biurowej i mamy ochotę na odrobinę frywolności, półtora metra w zupełności wystarczy aby nawet położyć się obok…

Nie mogę sobie pozwolić na pominięcie ważnego elementu dodatkowego jakim jest podstawka do całego urządzenia. Ona również jest zaprojektowana i wykonana zaskakująco dobrze. Prosta, ale bardzo stabilna, pozwala na umieszczenie tabletu pod sześcioma różnymi kątami, według naszych przyzwyczajeń i preferencji. Nie miałem odwagi sprawdzić limitu wagi, ale ważne, że ugina się lekko i nie trzeszczy pod ciężarem naszych rąk.

Opinie dotyczące problemów ze sterownikami oraz niestabilnym firmwarem również uważam za przesadzone. Przez kilka miesięcy solidnego użytkowania tego tabletu nie miałem żadnych większych komplikacji (takie pojawiały się podczas pracy na dużo starszych wersjach programów, na których sprzęt również testowałem). Większość problemów z firmowym oprogramowaniem niezadowolonych użytkowników wynikała z pozostałości sterowników innych tabletów. To podstawowy błąd. Przed instalacją Huiona należy usunąć aplikacje korzystające z tych samych bibliotek. Chińczycy zaskakująco dobrze reagują na problemy i opinie użytkowników ciągle ulepszając software i wprowadzając nowy firmware do świeżo wyprodukowanych partii.

Systemowa aplikacja kalibracji tabletu jest prosta i przejrzysta. Możemy w niej ustawić czułość pióra i przetestować jego nacisk. Skonfigurować obszar roboczy i zaprogramować wszystkie przyciski, również te na piórze. Osoby leworęczne  mogą bez problemu przekręcić obraz o 180 stopni.

Twórcza praca za rozsądną cenę

Huion Kamvas Pro 13 działa bez problemu z najnowszymi programami do grafiki cyfrowej i retuszu. Pełny pakiet Adobe Creative Cloud, Corel Paint i wiele mniejszych, nawet darmowych aplikacji jak Krita lub Gimp. Nie miałem okazji sprawdzić jak działa na systemie Windows 8, ale Win10 porozumiewa się z nim bez problemu.

Wyjątkowo udana konstrukcja tabletu, ilość i jakość dodanych akcesoriów, a wreszcie doskonała jakość samego ekranu i jego współpraca z piórem, zaskakuje również niską ceną. To właśnie stosunek ceny do jakości, powinien przekonać do zakupu przede wszystkim użytkowników, którzy szukali tańszej alternatywy dla Wacoma. Również profesjonalni graficy docenią jego solidną konstrukcję i zaskoczeni będą ceną. Ja natomiast z ciekawością będę przyglądał się jak ten sprzęt odnajdzie się na rynku, ponieważ solidna konkurencja działa jedynie z korzyścią dla konsumentów, a japoński monopolista może czuć się naprawdę zagrożony (w styczniu Wacom zaprezentował nowy, bardziej budżetowy i dostępny dla szerszego odbiorcy tablet serii Cintiq).

 

Dane techniczne:

– Przekątna ekranu: 13,3 cala

– Rozdzielczość natywna: 1920:1080 pikseli, matryca IPS 120% sRGB

– Poziomy nacisku: 8192

– Rozdzielczość wejściowa: 5080 LPI

– Częstość próbkowania: 266 PPS

– Wykrywanie kąta nachylenia pióra +/- 60 stopni

– Aspect Ratio: 16:9

– Kontrast: 1000:1

– Liczba kolorów: 16,7M

– Interfejs: HDMI/USB

– Waga: 910 g

– Piórko: pasywne

 

Poniżej przedstawiam małą galerię własnych prac powstałych na tablecie Huion Kamvas PRO 13