Intel CPU

Intel Casacade Lake pojawi się w kwietniu

Fot. Intel

Pierwsze mają pojawić się „zwykłe” procesory Cascade Lake, a więc te skierowane na platformę LGA 3647. Bardziej dostępne, zgodne z podstawką LGA 2066 procesory Cascade Lake-X  zadebiutują nieco później – prawdopodobnie na Computex 2019. Dlaczego premiera Cascade Lake jest ważna? Przede wszystkim to pierwsza duża zmiana architektury procesorów Intela skierowanych na platformę HEDT od naprawdę dawna. Dotychczasowe CPU korzystały ze stale poprawianej, ale już dość wiekowej architektury Skylake. Tak, nawet topowy Core i9-9980XE zbudowany jest zgodnie z architekturą powstałą niegdyś na potrzeby szóstej generacji procesorów Core.

Nowa generacja procesorów dla segmentu HEDT już niedługo (fot. Intel)

Problemem dla „niebieskich” może okazać się jedynie prawdopodobna zbieżność terminów premier z układami Threadripper trzeciej generacji. Produkowane przez AMD procesory wykonywane są w procesie technologicznym 7 nm, więc pomimo iż Intel do perfekcji opanował proces 14 nm (nazywając go 14 nm++), to nowe Threadrippery będą zapewne solidnym przeciwnikiem dla Cascade Lake-X.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.