komputer za 1200 złotych

TEST: co potrafi tani komputer za 1200 złotych?

Sprawdzamy możliwości przystępnej konfiguracji z procesorami AMD Athlon.

Wydajność komputera za 1200 złotych w grach

A jak jest w grach? Gry oczywiście nie są najmocniejszą stroną komputera za 1200 złotych. Sprawdzamy wydajność z użyciem tytułów już nie najnowszych, ale nadal grywalnych. Okazuje się, że na tak prostej maszynie jesteśmy w stanie uruchomić m.in. „World of Warships”, „Chivalry” czy też „Overwatch”. „Uruchomić” nie znaczy jednak tego samego, co „grać komfortowo”. Wyniki możecie zobaczyć poniżej. W większości przypadków balansujemy na granicy płynności. Zwykle – granie nie jest przyjemne. Wydajność w grach z pewnością nie jest mocną stroną nowych Athlonów. To bardzo tanie procesory, a ich zintegrowana grafika nie należy do najmocniejszych.

ustawienia gry World of Warships
Ustawienia, na których testowaliśmy wydajność w „World of Warships”. Trochę wyżej niż ustawienia niskie, ale daleko choćby do średnich.
wydajność procesorów amd 22GE i 240GE w grze World of Warships
Wydajność w „World of Warships” nie powala. Bolą spadki wydajności w trakcie wybuchów.

Wydawać by się mogło, że gra taka jak „Overwatch” zapewne nie da szans Athlonom i ich skromnej Vedze 3. Okazuje się, że jest w pełni grywalna, chociaż daleko jest do idealnego komfortu w rozgrywce. Niemniej: da się grać.

wyniki wydajności procesorów ADM 220GE i 240GE w grze Overwatch na niskich ustawieniach
Overclocking nie tyle mocno podnosi liczbę klatek uzyskanych w Overwatch, ale nieco stabilizuje wyniki.
overwatch na niskich ustawieniach
Na niskich ustawieniach obrazu, ale w Full HD „Overwatch” nadal nie wygląda źle, a jest diabelnie grywalny. Na komputerze za 1200 zł działa z mieszanym szczęściem, ale już druga kość RAM pozwoli wycisnąć nieco więcej klatek.

Sięgnęliśmy też po dość stary tytuł, by sprawdzić czy niegdyś wymagająca gra będzie działała poprawnie i wydajnie na zintegrowanej Vedze 3. Padło na „Chivalry”, sieciowego FPS’a, w którym zamiast strzelać do innych graczy z broni palnej, używamy metod znacznie bardziej… średniowiecznych.

Wyniki wydajności AMD 220GE i 240GE w grze Chivarly
Na szybką rozgrywkę nieco zbyt głębokie spadki wydajności. Starsza gra nie sprzyja Vedze 3 bardziej niż nowe tytuły.
gra Chivarly
„Chivalry” ma już swoje lata, ale nadal gra się w nią bardzo przyjemnie. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś gracz, który będzie sypał na prawo i lewo kulturą rodem z rynsztoka, ale sama gra do dziś świetnie nadaje się na LAN party ze znajomymi. W końcu okazja by przywalić koledze toporem nie zdarza się codziennie, prawda?

Komputer za 1200 złotych jako podstawa do dalszej rozbudowy

Wyniki wydajności wprawdzie nie są porażające, ale z drugiej strony nie dają szans konkurencyjnym jednostkom Intela. Rezultaty byłyby oczywiście wyraźnie wyższe gdyby wyposażyć komputer w drugą kość pamięci RAM i tym samym skorzystać z trybu dwukanałowego kontrolera pamięci. Założenie jest jednak takie, że dokładnie liczymy każdą wydaną złotówkę. Większość użytkowników wybierze zapewne płytę główną z chipsetem A320, znacznie tańszą, ale dysponującą ledwie dwoma bankami pamięci. Obsadzanie na starcie obydwu, dwiema kośćmi o pojemności 4 GB każda, jest raczej słabym rozwiązaniem. Lepiej, mimo wszystko, zainwestować w jedną kość pamięci 8 GB, by w niedalekiej przyszłości dołożyć kolejną.

AMD Athlon 220GE
Athlon 220GE to bardzo tani CPU. Niestety epoka dwurdzeniowych procesorów już przeminęła (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Ponieważ płyty główne na platformie AM4 są kompatybilne zarówno z tanimi Athlonami, jak i zaawansowanymi konstrukcjami, takimi jak AMD Ryzen 7 2700X, możemy założyć, że komputer zbudowany za dość niewielkie pieniądze może być dobrą podstawą do dalszej rozbudowy. Wymiana CPU nie stanowi problemu, podobnie dołożenie pamięci RAM. Pozostaje oczywiście kwestia karty graficznej – jej dołożenie jest konieczne właściwie wyłącznie w sytuacji kiedy planujemy grać we w miarę nowe gry.

Podsumowanie – czyli co dostajemy za 1200 złotych?

Liczba zastosowań tak taniej maszyny jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że podobna konstrukcja do niczego się nie nadaje. Wręcz przeciwnie. Odpadają nam tak naprawdę jedynie zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej: gry, obróbka wideo wysokiej jakości czy projektowanie 3D. W typowych zadaniach, takich jak przeglądanie sieci czy korzystanie z multimediów, tak tani komputer sprawdza się całkiem dobrze. Bez problemu będziemy mogli odtwarzać za jego film w rozdzielczości 4K.

Budowa komputera bazującego na Athlonie 220GE czy 240GE to dobre wyjście w przypadku kiedy mamy bardzo ograniczony budżet, a nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na raty by kupić coś bardziej wydajnego. Wówczas taka maszyna może być dobrą podstawą do dalszych ulepszeń. Same Athlony nadadzą się natomiast świetnie – dzięki niskiemu TDP i zintegrowanej grafice – jako podstawa np. dla niewielkich, multimedialnych maszyn, które współpracują zarówno z monitorem komputerowym, jak i telewizorem czy projektorem.

-> Jeżeli zależy Wam na wysokowydajnych procesorach, sprawdźcie nasz ranking. Obecnie liderem zestawienia jest Intel Core i9-9900K.